Опознай родината си, за да я обикнеш – винаги се придържаме към тази поговорка, когато ви разказваме за места като днешното.
Близо до хижите Безбог, Бъндерица и Вихрен се издига 12-ият по височина връх в Пирин. Това е връх Каймакчал или както е познат още – Изворец.
Кои са най-подходящите маршрути, как да се подготвите за това изкачване и какво е важно да знаете, ще разберете от следващите редове.
Местоположение на връх Каймакчал
Връх Каймакчал е част от Пирин планина. Той е висок 2753 метра и е получил името си благодарение на богатите пасища, с които е известен в региона.
Името „Каймакчал“ идва от думата „каймак“, която значи „най-добрата част“. Той е кръстен така, защото местните смятат, че пасищата на Каймакчал са най-хубави, а овцете дават най-хубавото мляко, ако се хранят там.
Каймакчал се намира в северната страна на Пирин на Полежанското странично било. Върхът се намира и в крайните части на резерват Юлен, който пък е част от невероятно красивия Национален парк Пирин. Поради тази причина има една особеност – маршрутите за изкачване не са маркирани.
Това е едно от най-популярните места за катерене в Пирин, тъй като Каймакчал е заоблен връх, а изкачването се категоризира като не особено трудно. И все пак – преди да предприемете атакуване на Каймакчал е добре да се запознаете с други особености.
Източник: Сале, via Wikimedia Commons
Геоложки данни
Каймакчал е 12-ият по височина връх в Пирин. Той се издига гордо на 2753 метра надморска височина и е съставен предимно от гранит – скала, която е най-често срещана в Пирин.
При върха се срещат четири циркуса от Полежанския дял, като това са:
- Газейски циркус;
- Циркус Юлен;
- Циркус Перлеш;
- Десилики циркус.
Циркусите са характерни за северната част на Пирин и са ледникови форми. Именно благодарение на ледниците преди хиляди години, сега можем да се насладим на красивите остри върхове и стръмни скали на Пирин планина.
От върха се разкриват невероятни гледки в четирите посоки. На югоизток се вижда скалният гребен с име Ушиците и първия му връх – Голяма Стража. На север се издига връх Конарево, на север-северозапад е река Демяница, на североизток е връх Десилица.
В този район се намират и изключително красивите долини на реките Бъндерица и Демяница.
Както в цяла Пирин планина, и на връх Каймакчал растителността е ниска и предимно тревиста заради тънката почвена покривка. По склоновете на Пирин се среща и цветето еделвайс и тук е мястото да напомним – никога не го късайте! То е защитено със закон и е включено в „Червената книга на Република България“.
Източник: Pudelek (Marcin Szala), via Wikimedia Commons
Популярни маршрути за изкачване на връх Каймакчал
Тук трябва да започнем с нещо много важно – по склоновете на Каймакчал няма маркирани туристически пътеки. Ако решите да предприемете изкачване на този връх е добре да поискате предварително разрешение от парковата охрана, а по възможност – да катерите с човек, който е запознат с маршрутите за достигане на върха.
Каймакчал се определя като лесно достъпен. Обикновено към него се минава по улеите на южните му склонове, но отново без пътека.
Трябва да подходите откъм Газейския циркус, през циркус Юлен и от Десилишкия циркус от страната на Плешивото езеро.
Най-популярният маршрут минава през хижа Гоце Делчев, хижа Безбог, след което можете да се отправите към Десилишкия циркус. Разстоянието на цялото катерене е 13 километра. Положителната денивелация при изкачването на Каймакчал е 700 метра, а отрицателната – 1350 метра.
По този маршрут ще имате възможността да се насладите на няколко езера, сред които и Плешивото езеро.
Изкачването на склона на Каймакчал не е трудно, но ви обещаваме едно – гледката от върха ще спре дъха ви!
Кога е най-подходящото време за изкачване на връх Каймакчал
И тук, както и в предишни публикации, ще ви препоръчаме да предприемете изкачване през летните месеци.
Винаги препоръчваме атакуването на върхове в Пирин да се случва през летния сезон, освен ако не сте наистина опитни планинари. Тогава теренът е по-благоприятен за разходка, намалявате рисковете от инциденти и подхлъзване, а и самото изживяване ще бъде по-комфортно, ако не ви е студено.
Друг бонус на топлите месеци е по-голямата продължителност на деня, която също не е за подценяване. Никога не е добре да замръквате в планината, ако не сте подготвени за това. Съветваме ви никога да не тръгвате прекалено късно през деня, за да не се случи така, че слънцето да залезе преди да се върнете.
Времето в планината е изключително непредвидимо и в прекрасен летен ден може за секунди да се извие мощна буря. Времето в Пирин може да бъде особено коварно. Трябва да имате предвид това, ако планирате изкачване на Каймакчал.
Източник: Dido3, via Wikimedia Commons
Какво ще видите, докато изкачвате върха
По пътя за върха ще се насладите на невероятните пирински гледки, чист въздух и свободата на планината.
Минавайки през хижа Безбог ще се насладите на изключително красивото Безбожко езеро, което се намира в най-високите части на Пирин.
Трасето ви ще бъде изключително живописно с типични алпийски гледки. В по-ниската част около вас ще има борови гори, а в по-високата – ниски треви и растения, както и мъхове.
От връх Каймакчал се разкрива невероятна панорама към другите върхове в Пирин, като например скалния гребен Ушиците и първата му „игла“ – връх Голяма стража. Не забравяйте да вземете своя фотоапарат или телефон, за да запечатате тези невероятни гледки.
Необходима екипировка и физическа подготовка
Времето в планината е непредвидимо и затова трябва да тръгвате на всякакви разходки и изкачвания добре подготвени.
За изкачването на връх Каймакчал ще ви трябват:
- Здрави туристически обувки: Добре е да ги съобразите с предстоящата прогноза за времето в деня на изкачването – от това дали ще бъдат високи или ниски може да зависи дали ще достигнете върха.
- Подходящи дрехи: Отново според прогнозата, трябва да сте добре подготвени с какво облекло тръгвате на изкачването. Добре е да имате резервен вариант дрехи, както и по-дебела поларена дреха и непромокаем панталон. Дъждобранът е задължителен, защото времето в планината бързо се сменя.
- Храна и вода: достатъчно количество за целия преход; Добре е да носите със себе си високоенергийни храни и напитки, които да ви помогнат с умората от изкачването. Хубаво е да имате също канче за водата. Бонус – вземете си термос с чай! Топлината на напитката може да ви мотивира за последните метри изкачване.
- Аксесоари: щеки, слънчеви очила, шапка, крем против изгаряне, челник или фенер, телефон и GPS, допълнителна зарядна батерия за телефон;
- Аптечка: Добре е да разполагате с базови превързочни материали, както и лекарства за главоболие, стомах и висока температура.
Никога не забравяйте, че на планина се тръгва със зареден телефон. Добре е да уведомите близките си къде отивате и по кой маршрут ще минете.
Макар Каймакчал да не е от най-трудните за изкачване върхове, все пак е добре да сте здрави физически. Понякога предварителната подготовка е това, което може да ни помогне за изкачването на върхове. Съветваме ви да работите над издръжливостта си, дишането и регулирането на пулса си. Това може да бъде постигнато с различни кардио упражнения по ваш избор и вкус.
Как да стигнете от хотел Лъки Банско до началната точка на маршрута
Ако планирате изкачване на връх Каймакчал докато сте на почивка в хотел „Лъки Банско“, можете много лесно да стигнете до отправната си точка.
С автомобил можете да отидете до хижа „Гоце Делчев“, като пътят е с продължителност около 28 минути. От там ви препоръчваме с лифт да се качите до хижа „Безбог“, откъдето да поемете към Каймакчал.
Ако искате, можете за един да изкачите не един, а два върха в Пирин – по път за Каймакчал се намира и Дисилица, който се издига на 2700 метра надморска височина.
Друга полезна информация
Много е важно да сте подготвени психически за всякакви ситуации. Възможно е в планината да настъпи спешен случай. Тогава трябва да реагирате подобаващо и да знаете към кого да се обърнете. И най-важното е да запазите спокойствие в трудните ситуации!
Добре е да имате записани два телефонни номера за бързо реагиране и те са:
- Единен европейски номер за спешни повиквания – 112;
- Централен денонощен пост – 1470 и 02 963 2000.
Планинската спасителна служба оказва помощ на пострадалите в планините и провежда спасителни операции при инциденти и е винаги насреща.
Трябва да имате предвид също, че в планината невинаги има обхват на мобилния ви телефон. Нужно е да запазите спокойствие и да потърсите място, от което да се обадите за помощ в случай на инцидент.
Често задавани въпроси
Трудно ли е изкачването на връх Каймакчал?
Изкачването се определя като динамично, но Каймакчал е един от лесните върхове за атакуване в Пирин. Естествено, всичко зависи и от вашата физическа подготовка.
Мога ли да изкача върха за един ден?
Ако сте добре подготвени за планината и метеорологичните условия са благоприятни, изкачването на Каймакчалан за един ден е напълно постижимо.
За какво е най-важно да внимавам при изкачването?
Времето, времето, времето – винаги тръгвайте на поход в планината след като предварително се проверили прогнозата за времето и сте подготвени за метеорологичните условия, окито предстоят.