Градът на безкрайния празник
Има толкова много празници на Банско, че градът и гостите му всъщност празнуват целогодишно, при това много атрактивно. Като се започне още от 1 януари със зрелищното кукерско гонене на злото, тук постоянно се редуват фестивали, конкурси, тематични дни и седмици до самите Коледни и Новогодишни празници.
В тази богата и пъстра палитра се преплитат стародавни традиции и съвременно изкуство. Така градът привлича не само с уникалния песенен и танцов местен фолклор, обичаи, обреди, пищни носии, уникални народни художествени занаяти, но и тематично със световен джаз, балет, поп музика, опера, Балкански фолклор и много други. Така че когато и да дойде човек, ще попадне на някой атрактивен фестивал, конкурс, надпяване, надиграване и т.н. от този неспирен празник в Банско.
Тук трябва да се подчертае, че всички културни събития в града са традиционни от години, вече са се наложили като международно известни, и много от туристите идват специално за някои от тематичните празници на Банско.
Достатъчно е да се спомене дори само джаз фестивалът, който винаги е от 8 до 13 август. На него от основаването му през 1998 година досега са идвали и идват световно известни музиканти от всички континенти и – разбира се – всички известни български джаз изпълнители. Имена и състави могат да се изброят много, нo някои несправедливо ще бъдат пропуснати. Затова като илюстрация на престижа и нивото на фестивала може да се спомене, че един от свирилите тук оркестри е представителният на НАТО!
Също голяма международна известност имат фестивалът на планинското кино, балетният фестивал, етнопредставленията, за които са идвали състави дори от далечната и екзотична Индонезия. Във фестивала за автентичен фолклор, който се провежда между 17 и 24 май, традиционно участват около 700-800 танцови и певчески състава от всички краища на света. А на театралните празници на Банско от 1 до 7 юли зрителите могат да видят най-добрите спектакли от страната, привлекли многобройна публика и спечелили престижни наши и международни награди.
Кукерският фестивал
Атрактивните празници на Банско започват още на 1 януари с Кукерския фестивал. Той е символично обредно начало на годината, но и зрелищно продължение на шоуто от предната нощ за всички, които са избрали да празнуват Нова година в курорта.
Сред тях винаги има и българи, и чужденци, които не спират да снимат с камери, фотоапарати и телефони, и отнасят по различни краища на света спомени за цял живот. Още повече, че маскарадното представление, огласено от стотиците чанове по чудатите кожени костюми, прераства във всеобщ фолклорен празник.
Пременени в пищни народни носии, банскалии вият хора, пеят песни, известни народни изпълнители изнасят концерти. На групи кукерите „охраняват“ празника със специални обреди за прогонване на злото и за плодородна година. А приповдигнатото настроение спонтанно увлича в народните ни танци дори неопитните чужденци.
„Кукерският занаят“ е стародавна традиция за народните празници в Банско. В много домове има по няколко поколения кукери – от най-възрастните до малчугани в детската градина. Самите костюми са от козя кожа, с качулка над метър с конска опашка. На кожения колан се закачат поне по четири чана. Колкото по-чудати и страховити са костюмите, толкова по-добре. Доколко сериозно се отнасят местните към кукерските костюми, е показателен един пример, огласен от медиите в началото на 2017 година. Банскалия 10 години се приготвял да изработи специален костюм – толкова време отглеждал козите, за да се получи косъм от метър и пет сантиметра, с което да надмине рекорда в Гинес от 90 см. И макар че му предлагали 50 000 лева, не го продал.
За кукерския фестивал в Банско творчески се съревновават групи от три квартала – „Улевиница”, „Вионово блато” и „Костей блата. Всяка подготвя своя програма с театрални елементи, която се пази в тайна до самото представление. Сутринта кукерите се събират на първата станция на кабинковия лифт, откъдето шествието тръгва из града под ритъма на тъпаните и чановете. На обяд сборният пункт е на централния градски площад, където започва спектакълът.
Празници на традициите и изкуството
След многобройните празници на Банско, предизвикващи силен интерес при туристите, са дните на банските традиции. Празникът е от десетилетия и е от 17 до 24 май. С него официално стартира летният сезон в курорта. Дните включват разнообразни изложби – етнографски, кулинарни, на изобразителното изкуство, на приложното. Редят се тематични вечери, посветени на местните старинни обичаи, песенен и танцов фолклор, на банския хумор, като седмицата е наситена с концерти на самодейните състави в региона.
В края на май е голямата кулинарна изложба на Банската кухня. Провежда се последната събота на месеца и се представят традиционни за района ястия, приготвени по автентични домашни рецепти от старо време. Тук са всички емблематични гозби за Банско – чомлек, капама, чеверме, бански кустурета, кукурини, шупла, саче, бански шиш, агнешки специалитети, катино мезе и много други. Сред всички тези вкуснотии, съпроводени с домашно вино и ракия, човек лесно разбира защо освен всички други видове туризъм, тук вече е развит и кулинарният.
В края на юни започват следващите празници на Банско, посветени на културата и изкуството в региона. Особено интересни са демонстрациите на народни художествени занаяти: дърворезба, иконопис, бродиране, тъкане, плетене и т.н.
Демонстрациите, при които гостите на курорта могат да се включат в различни етапи на изработките, са всеки петък и събота до 3 септември в Посетителския център. Те са придружени с музикални, песенни и танцови фолклорни изпълнения, които ги правят още по-атрактивни. Посетителите могат да видят доста изненадващи, но много оригинални и красиви творби – сувенирни топки, бродирани с рисунки, кукли от царевична шума, бутилки с декорация от еко или отпадъчни материали.
Демонстрациите са съпроводени и с интересни изложби – например на автентични облекла за жътва, за сватба, за Великден, неделни; на енергийни картини, дървопластика, живопис и др. Във фоайето на информационния център пък могат да се видят икони мъниста, пясък и камъни. Паралелно в читалището се провеждат уроци по гайда, тамбура, народни танци, фолклорно пеене.
Празникът на Банско
Има специални празници на Банско, посветени на освобождението на града от турското робство. Както е известно, турската власт тук е отхвърлена на 5 октомври 1912 г. Така на 5 октомври традиционно се чества Празника на града.
Тържествата започват още в края на септември и включват разнообразни прояви. Началото се поставя от голям концерт на самодейните състави от общината в читалище „Вапцаров“. На него се представя богата палитра от обичаи, носии, танцов и песенен фолклор, както и различни съвременни форми на сценичните изкуства. Включва се също така кинопанорама и фоторазкази за многоликия град Банско, различни изложби.
В Дома на изкуствата се провежда специална художествена вечер, посветена на героите, допринесли за свободата на Банско. Отделен акцент е целодневният спортен детски празник, организиран на стадиона от спортните клубове. Там за малките има различни забавления по специални трасета, батути, интерактивни игри, лакомства.
Самият 5 октомври започва с отслужването на сутрешна тържествена литургия. Тя е в „Света Троица“, където Пейо Яворов, като воевода, обявява, че банскалии са свободни. Във всички училища с тържествена церемония се издигат националните флагове, поднасят се венци и цветя пред паметници и паметни плочи, има и възпоменателно тържество.
Целият 5 октомври е Ден на отворените врати в музейния комплекс, където могат да се видят археологически находки, етнографски материали, творби на изкуството. Тук са и музеите на Паисий, на Неофит Рилски, на Вапцаров, могат да се видят уникални бисери на възрожденската архитектура.
С много емоции е наситен риболовният турнир за деца, който започва около обяд. За всички жители и гости на Банско вечерта има голям концерт на известни изпълнители от страната, който завършва с пищна заря.
Откриване на зимния сезон
Официалното откриване на зимния сезон е сред най-атрактивните празници на Банско. Според времето, тържеството е на различни дати, за тази зима беше определена датата 16 декември.
По традиция церемонията е много зрелищна, а за публиката има игри с големи награди.
В „Ловци на съкровища“ записалите се зрители имат шанс да спечелят чисто ново Ауди А3, както и други атрактивни награди. Играта се провежда на Бъндеришка поляна от 13 часа. В снега се заравят сандъци с наградите и започва търсене, като снегът се разравя без помощни средства. Луксозната кола е Голямата награда, а освен нея има почивка за двама, аксесоари за скиорска екипировка, карти за съоръженията и др.
Новост в игрите с награди е, че всички, които ползват лифта в деня на откриването на сезона, имат шанс да намерят златни монети и различни подаръци. Тази година сред игрите е включено и барман шоу с подаръци коктейли.
С това интересните игри не свършват. По традиция на откриването присъстват световноизвестни състезатели, които се изправят един срещу друг в състезание, а зрители могат да влязат в отборите на шампионите. Тази игра за откриването на сезон 2017/2018 ще се запомни с Кристиан Гедина, скоростен рекордьор и Марк Жирардели, пет пъти световен шампион. Освен емоцията да са в отбор на живи легенди, участниците получават и ски карти. Записването става по интернет на game.banskoski.com, или на място.
Тържеството винаги е съпроводено и с много музика, танци, фойерверки, свежо настроение. В програмата за старта на сезон 2017/2018 за водещ бе избран Део, а за изпълнители – Михаела Филева и балет „Нова”, и DJ Спрайт.
След Бъндеришка поляна празненството традиционно продължава в центъра на града. Там също има многобройни атракции, като например неповторимият Ути Бъчваров с неговото вкусно и забавно кулинарно шоу.