Планинско колоездене в България: 10 топ дестинации

Миризмата на вековна гора, красотата на планинските пътеки и бонус – малко адреналин! 

Това са нещата, които масово привличат все повече хора към планинското колоездене като любим начин за почивка и време сред природата. България е с изключително благоприятен терен за планинско колоездене, като у нас има подходящи маршрути както за любители колоездачи, както и за професионалисти.

Над 30% от територията на страната ни е покрита с планини. Повечето хора знаят основните, но всъщност България има общо 39 отделни планини. Всяка от тях е с уникална природа и животински видове. Ако сте любители на спорта на две колела и искате да прекарвате повече време в планината, планинското колоездене е много добър вариант да комбинирате любимия си спорт с разходка.

Тук ще ви представим 10 топ дестинации за планинско колоездене в България, като всяка една от тях е уникална по свой начин. От информацията по-долу ще разберете също кой маршрут е подходящ за начинаещи, и кой – за професионалисти. Добавили сме и основни съвети как да бъдете максимално подготвени за планинско колоездене.

Планинско колоездене в България: 10 топ дестинации

Какво представляват велосипедните преходи?

Преходите с велосипеди са начин за малки и големи да изследват природата на нашата прекрасна държава, като едновременно с това спортуват. Те са изключително подходящи както за възрастни, така и с деца.

При професионалистите, планинското колоездене е и начин да премерят уменията си в ориентиране, спускане и качване на пътеки и планински върхове, както и да усетят невероятния адреналин на този бърз и все по-популярен спорт у нас.

Тъй като е подходящо за всички възрасти, у нас има множество добре разработени пътеки за колело, за да могат всички да се включват – млади, стари, опитни и професионалисти. Организират се и специални състезания по планинско колоездене, където опитните велосипедисти да премерят силите си.

Все по-често у нас се организират уроци по планинско колоездене, а трасетата са изключително разнообразни.

Много е важно да изберете подходяща екипировка, както и да проучите предварително маршрута си, ако сте се отправили на велосипедно приключение в планината.

Планинското колоездене като спорт се практикува по неравен или планински терен, като се използват специални за целта велосипеди. Те са конструирани така, че да поемат по-голямо натоварване върху рамката и имат редица подобрения, които позволяват безпроблемно преминаване на препятствията. 

Спортовете в това направление са разделени в няколко категории, които са Крос Кънтри Олимпик, Крос Кънтри, Маратон, Крос Кънтри Елиминатор, Спускане, Ендуро, 4 Крос и Фрийрайд.

Планинско колоездене в България: 10 топ дестинации

Топ маршрути за планинско колоездене в България

В зависимост от сложността на трасето, както и подготовката на велосипедистите, изборът от маршрути за планинско колоездене в България е доста голям. Тук ще ви представим основните, които според нас заслужават сериозно внимание, лесни са за достигане като място и са разнообразни като вид сложност.

Витоша

Витоша е любимата планина на Алеко Константинов и може да се види от почти всяка точка на София. За чужденците тази планина е един от основните избори при планиране на почивки и спортни дейности, защото комбинира удобствата на близкия град с лесен и бърз достъп до природа и планински приключения. Още по-удобно е, че има транспорт до повечето пътеки, като някои от тях стартират от крайните квартали на София.

Трасетата за колело на Витоша са много, като има както за начинаещи, така и за професионалисти. Теренът е много разнообразен – има ливади, борови гори, сложни скалисти пътеки и екстремни спускания.

Всички пътеки на Витоша са с чудесни условия за велосипедисти, само трябва да съобразите прогнозата за времето. Повечето от тях са отворени целогодишно.

От Бай Кръстьо за начинаещи

Един от по-пренебрегваните маршрути е подходящ за тези колоездачи, които искат да усъвършенстват своите умения. Той започва от местност Бай Кръстьо, която е изключително красива за разходка, и продължава по споделения маршрут „Симеоново“. 

Трябва да знаете, че по този маршрут се движат и пешеходци, което значи, че трябва да съобразите скоростта си. Трасето е обезопасено и е дълго около 4 километра.

От „Копитото“ за всички

Това е най-популярното трасе за планинско колоездене в софийската Витоша. Той започва от местност „Копитото“ и е главно със спускане. Трябва да се знае, че той също е споделен с пешеходци, но е добре поддържан. 

Това трасе комбинира различни терени, като сложността варира от лека до тежка, но тъй като е подходящо за пешеходци, може да бъде преминато на практика от всеки.

Обиколка на Витоша

Това е най-дългият и техничен маршрут в планината за велосипед. Трябва да знаете, че той е запазен за по-опитните колоездачи, тъй като комбинира много издигания и спускания, както и различни терени. Добре е да тръгвате подготвени, ако смятате да правите обиколка на Витоша с колело.

По този маршрут се организират и състезание по планинско колоездене и се изисква висока подготовка и увереност в карането на велосипед.

Планинско колоездене в България: 10 топ дестинации

Странджа

Красотата на Странджа планина е притегателна сила както за българите, така и за множеството туристи у нас. Релефът на планината е изключително разнообразен, а досегът ѝ с Черно море я прави още по-специална. Странджа предлага няколко страхотни маршрута за каране.

Странджа е известна с невероятната си природа, красиви гледки, редки растения, природни феномени и непознати места. Там се организира и вело тур, който обикаля цялата планина и е с дължина 180 километра.

Друг бонус на тези маршрути е близостта до морския бряг – във всеки един момент можете да стигнете с колелото до плажа и да се разхладите във водите на Черно море.

От Бръшлян до Кости

Това трасе е обща дължина от 45 километра, като на места се кара покрай река Велека. 

Там е изключително подходящо за почивка и пикник, ако имате нужда. След това се кара по типичен горски път с умерена сложност, който води до село Кости.

От Кости до Синеморец

Искате да се насладите на гледка към морето докато карате колело? Тогава това е вашият маршрут. По-голямата част от това трасе е с невероятна панорама към Черно море и района на Синеморец

Именно тук е сърцето на национален парк „Странджа“ и освен морски пейзажи, ще карате и през страхотна гора.

Огнените пътеки на Странджа, за професионалисти

Това е едно от най-популярните състезания сред професионалистите по колоездене у нас. Огнените пътеки на Странджа е крос-кънтри планинско колоездене, като трасето е с дължина 61 километра

Това състезание е обвързано и с историята на тези прекрасни места и името му идва от обичая нестинарство – уникален за нашите земи. Трасето преминава през трите нестинарски села Българи, Кости и Бродилово. Тук без специална подготовка ще бъде трудно да участвате.

Пирин

Пирин е една от най-красивите български планини и е притегателно място за страшно много туристи заради своите зимни спортове, уникална природа и… страхотни пътеки за колоездене, разбира се.

Планинското колоездене в Банско е изключително развито, в района има и няколко клубове по планинско колоездене, а пътеките в района са разнообразни и добре поддържани. Освен това маршрутите са така подбрани, че минават през много красиви местности. 

Спортът е изключително развит в региона, като на много места се предлагат и водачи за планинските маршрути. Банско предлага и различни видове планинско колоездене, като на място се организират и уроци за деца.

„Път за никъде“

Това е един от най-популярните маршрути в областта, тъй като не е сложен, но е изключително живописен. „Път за никъде“ е само слизане, като започва от хижа Безбог, през Добринище и до Банско.

„Перфектен ден“

Този вело маршрут е по-труден и е с дължина 18 километра. Може да се започне от самия град Банско, а пътеката следва очертанията на национален парк Пирин. Тук има разнообразие от терени и е добре колоездачите да са подготвени. 

По време на маршрута се минава през манастирчето Палигоден, язовир Белизмата и местност Стойчов кладенец.

„Три планини ултра 120“

Тук вече са на ход професионалистите. Това състезание се провежда от 2009 г., а маршрутът му комбинира трудни изкачвания и екстремни спускания

Трасето се поддържа изключително добре, но не трябва да се подценява неговата трудност.

„Летящият Шотландец“

Това е още един много популярен вело маршрут в Банско. Той тръгва от хижа „Безбог“, преминава през местността Мочарата по стар път в гората и се стига до Добринище. 

Ако ви се кара още, може да продължите до Трионска поляна и да слезете директно в Банско.

Планинско колоездене в България: 10 топ дестинации

Какво е важно да знаете преди да тръгнете на вело приключение

Планинското колоездене е спорт, който може да ви донесе изключително много прекрасни спомени, но като всеки спорт има важни моменти, които не трябва да забравяте.

Нужна е обаче и добра предварителна подготовка

Когато планирате маршрута си за каране на колело в планината, никога не забравяйте да го съобразите с метеорологичните условия. Някои трасета стават опасни при наличието на дъжд, а в зависимост от сезона температурите могат да бъдат доста ниски. Трябва да сте подходящо облечени и екипирани, за да се справите без проблем с подобно трасе. Времето в планините се променя рязко и трябва да сте подготвени за това.

Отделно – винаги е добре да носите в себе си базови инструменти за вашия велосипед. Понякога лека повреда може да означава часове наред в планината и при тежки условия, затова трябва да сте подготвени.

При среща с животни, защото и това е възможно на някои трасета, не ги безпокойте. Не се опитвайте и да ги храните, тъй като вашата храна може да бъде опасна за тях.

Винаги тръгвайте на вело поход с достатъчно вода и някаква храна в себе си. При карането на колело се изразходва много енергия и е възможно да се дехидратирате, така че трябва да бъдете готови за подобни моменти. Ако тръгвате сами е добре да предупредите близки по кое трасе ще карате.

Ползи на планинското колоездене

Както всеки спорт, и планинското колоездене е полезно за хората, които го практикуват. Ако се чудите дали си заслужава да отделите време и средства за подобен спорт сред природата, не се чудете – карането на колело в планината е страхотно.

Като за начало, спусканията и слизанията тренират сърцето и мускулите на цялото ви тяло, без да натоварват излишно ставите. Те водят до по-добро кръвообращение и повишена издръжливост.

Планинското колоездене е и страхотен начин да отърсите от ненужния стрес. То помага и за качествен сън и подобрява настроението ви.

Да не говорим, че създаването на приятелства покрай планинското колоездене е още един страхотен бонус – дори у нас има страшно много клубове по планинско колоездене, към които можете да се присъедините и да срещнете нови приятели.

Често задавани въпроси

Какво е планинско колоездене?

Планинското колоездене е все по-популярен спорт и начин за прекарване на свободно време, който комбинира каране на колело и разходка в планината.

Има ли достатъчно маршрути в България?

Да, у нас има общо 39 планини, като условията за планинско колоездене са уникални.

Нужна ли е специална екипировка?

Добре е да предвидите времето и условията, както и маршрута, по който ще карате. По това ще се ориентирате за екипировката. Добре е велосипедът ви да е специално за планинско колоездене.

Мога ли да карам колело в планината ако не съм карал друг път?

Да, има множество маршрути у нас, които са подходящи за начинаещи колоездачи.