Архитектурни резервати в България
Освен уникалните природни дадености, България има много какво да предложи в културно и историческо значение.
През бурната ни история, българското културно наследство е успяло да се съхрани в най-различни проявления. У нас има археологически резервати, паметници, музеи, галерии, богат културен календар, съхранен фолклор и невероятни архитектурни паметници.
Именно за архитектурните резервати в България ще ви разкажем в нашия нов блог пост.
У нас има общо 17 архитектурни резервата, пръснати из цяла страна. Всеки от тях е обект на защита от закона с една единствена цел – невероятното архитектурно наследство на България да остане за поколенията напред.
Арбанаси
Архитектурен резерват Арбанаси се намира на около 4 километра от Велико Търново. Според исторически записки, селото е съществувало още по време на Втората българска държава.
Селото се намира на високо плато и е използвано от болярите за лятна резиденция. Мястото е изключително живописно.
В архитектурно отношение, в Арбанаси над 100 къщи са напълно запазени, като 36 от тях са обявени за паметници на културата. Всички възрожденски къщи имат пищна вътрешна украса.
Извън жилищните постройки, които са предимно във възрожденски стил, в Арбанаси са запазени и голям брой средновековни храмове с невероятни стенописи.
Жеравна
Жеравна е едно от най-живописните села в цяла Стара планина. То се намира в източната част на планинския масив.
На това място в миналото е имало тракийско селище. Твърди се, че името Жеравна идва от това на птицата, но е малко вероятно, тъй като по тези места жерави няма. Вместо това за произход се възприема думата „жерна“ – старославянска, която означава воденица.
В малкото китно село са запазени над 200 дървени къщи, строени в различни периоди на Възраждането. Постройките са на възраст между 150 и 300 години.
В близост до селото се организира и Фестивал на фолклорната носия Жеравна, който всяка година привлича хиляди туристи както от България, така и от чужбина.
Ковачевица
Ковачевица се намира в Югозападна България в близост до Благоевград. Селото е разположено в Западните Родопи и е изключително красиво.
Смята се, че населеното място е възникнало някъде преди XV век, като историята му е тясно свързана със съседно Банско.
Къщите в архитектурния резерват са каменни, като дори покривите са покрити с каменни плочи. Те са строени в периода XVIII – XIX век.
Селото е обявено за архитектурен резерват през 1977 година.
Копривщица
Копривщица е едно от най-разпознаваемите места в цяла България. То се намира в западна България, близо до Пирдоп, по течението на река Тополница. Заобиколено е от красотата на Средна гора.
Това е един от най-големите градове-музеи на територията на страната ни. Мястото е съхранило напълно възрожденския дух и архитектура.
Запазени са над 380 архитектурни, исторически и художествени паметници, включително къщата-музей на Любен Каравелов, домът на Димчо Дебелянов, къщите на Тодор Каблешков и Георги Бенковски и много, много други.
Невероятният възрожденски дух на Копривщица може да се изживее и от туристите, тъй като в града има множество къщи за гости от този период.
Котел
Котел се намира в Източна България и е съхранил в себе си много история и дух.
Квартал „Галата“ е обявен за архитектурен резерват заради запазените 110 възрожденски къщи. Обикновено те са били със скромно обзавеждане, но за сметка на това са украсени с невероятни дърворезби.
Дърворезбата е типична за Котел, като тя може да бъде видяна в абсолютно всички стаи от дома.
Цяло чудо е, че „Галата“ е останал непокътнат. След Освобождението, целият град е изгорял до основи по време на опустошителен пожар. Единствените постройки, които останали, били тези в историческия квартал.
Котел е бил дом на невероятни имена от българската история като д-р Петър Берон, Героги Сава Раковски и Софроний Врачански.
Мелник
Мелник също е сред най-разпознаваемите места в България. Градът е разположен близо Благоевград и Банско в полите на Пирин. Съвсем близо до него се намира красивият Роженски манастир.
До Мелник е и невероятният природен феномен Мелнишките пирамиди.
Градът съществува още от тракийски времена, но запазените постройки са от българското Възраждане. Включен е в списъка със Стоте национални туристически обекта.
Мелник е град-музей, като повечето къщи са старинни и напълно реставрирани. Масово постройките разполагат със свои собствени изби, тъй като основният поминък в този район е винопроизводството. Тази традиция е още от Средновековието.
96 сгради в Мелник са обявени за паметници на културата.
Старинен Пловдив
Старинен Пловдив е един от най-посещаваните архитектурно-исторически комплекси у нас. Той се намира в сърцето на Града под тепетата, поради което е лесно достъпен и е честа спирка на хилядите туристи, които посещават града всяка година.
Историческият резерват се простира върху три от хълмовете – Небет тепе, Джамбаз тепе и Таксим Тепе. Уникалното на това място е, че могат да се видят запазени архитектура от Античността, Средновековието и Възраждането на едно място.
Мястото е обявено за резерват през 1956 година, като много от къщите все още са обитават от наследници на оригиналните фамилии, които са ги построили.
Старият град на Пловдив е и част от списъка на ЮНЕСКО за Световно културно и природно наследство.
Широка лъка
Широка лъка се намира в Южна България, съвсем близо до Смолян. Това е едно от родните места на традиционната родопска песен. Градът съществува още от XVII век, като е разположен амфитеатрално от двете страни на реката. Именно поради разположението си, Широка лъка е с това име – защото се извива, лъкатуши се покрай реката.
Мястото е запазило традиционната си архитектура и чар, като сградите са от периода на Възраждането.
На територията на Широка лъка има 110 паметника на културата, които са уникален пример за архитектурата на Родопите.
Боженци
Боженци се намира в Северна България, близо до Габрово. Смята се, че градът се появява, след като на това място започва да живее богата болярка на име Божана, която бяга от Търново заедно с трите си деца.
Мястото е изключително живописно, а красивите български къщи от преди Освобождението са напълно запазени. Общо 103 постройки носят духа на миналото, като по-голямата част от тях са двуетажни – с каменен първи етаж и дървен втори.
Боженци е преживял пълна реставрация, като селото е обявено за архитектурен резерват през 1964 година. Повечето къщи са обитаеми и в момента, но някои от тях са отворени за посетители. Такава е къщата на баба Райна, където е подредена етнографска изложба.
Друга от отворените за посещение къщи е тази на Дончо Попа.
Мястото е много подходящо и за пешеходен туризъм, като има пътека, която може да ви отведе до Трявна.
Бръшлян
Село Бръшлян е едно от по-малко познатите населени места, които пазят автентичния български дух. Намира се съвсем близо до Малко Търново и Бургас, в сърцето на Странджа планина. Обявено е за архитектурен резерват през 1982 година.
Повечето постройки на това място са вдигнати между XVII и XIX век. Смята се, че на това място е имало антично селище, в което е роден певецът Орфей, добре познат от гръцката митилогия.
В него има 72 къщи, които са паметници на културата, като 7 от тях са над 200-годишни. В местната църква е създадено килийно училище, в което 20 момчета се учели да пишат и да четат.
Бръшлян се намира в Природен парк „Странджа“, като съвсем близо до него е река Велека.
Вароша, Ловеч
Квартал „Вароша“ в Ловеч е добре познат както на българи, така и на чуждестранни туристи. Той е основната част на архитектурния комплекс в града, като в него има над 200 архитектурни и исторически обекта.
Постройките се отличават със запазен възрожденски стил, като много от тях все още са обитаеми.
Част от архитектурния комплекс са и обекти, които не се намират на територията на квартала. Сред тях е известният Покрит мост в Ловеч, средновековната крепост и паметника на Васил Левски.
Мястото е обявено за архитектурен резерват през 1968 година.
Делчево
Делчево е изключително красиво село, което се намира съвсем близо до Благоевград и Банско. Смята се, че на това място живеят хора още от римската епоха насам.
Селото се намира на изключително стръмен терен, което го прави много живописно. Улиците са покрити с калдъръм, като голяма част от жилищните сгради са построени в края на XIX век и са типични образци на възрожденската къща.
27 от тях са паметници на културата. В центъра на селото се намира и църквата „Успение Богородично“, която е с невероятна художествена стойност заради изрисувания дървен иконостас.
Долен
Село Долен е още едно прекрасно място близо до Благоевград, което можете да посетите, ако сте отседнали в Банско. Смята се, че на това място е имало тракийско селище.
Мястото е обект на много легенди и предания, но най-известната е тази за кръста над селото. Според преданието големият каменен кръст, който се намира в местност Дувден, е пренесен от красива мома, която искала да го спаси от турците. След като го пренесла, тя паднала на място и умряла от умората и подвига. Кръстът е там и до днес.
Архитектурният резерват съдържа 350 родопски къщи във възрожденски стил, като особеното тук е, че покривите им са покрити с каменни плочи.
Етъра
Етнографски музей Етъра е едно от най-посещаваните исторически и архитектурни места в България. Намира се в Габрово и е съхранил българския бит, култура и занаятчийство почти непокътнати.
Най-ценното на Етъра е, че всички постройки са запазили оригиналното си предназначение от миналото. Работилниците са същите, жилищните постройки са напълно запазени.
Мястото е претърпяло сериозна реставрация през годините, като е започнато от известната воденица. Постепенно възстановяването на възрожденските къщи се разраства, докато Етъра не придобива съвременния си облик.
През 1967 година е обявен за народен етнографски парк, а няколко години по-късно и за паметник на културата.
Катунище
Катунище е село, което се намира съвсем близо до Сливен. Разположено е в Източна Стара планина.
Населеното място съществува много преди Освобождението, но липсват данни там да е имало по-старо селище.
Архитектурният резерват е по поречието на Нейковска река. Селото не е от най-популярните в България, но напълно е запазило архитектурния облик на Възраждането. Обявено е за резерват през 1988 година.
В Катунище е запазена и автентична чешма.
Това населено място е почти необитаемо. Според последните преброявания, постоянните жители на Катунище са около 10, като в селото няма училище, магазин или кръчма. През зимния сезон Катунище е почти необитаемо заради суровите условия на Стара планина.
Свежен
Село Свежен се намира съвсем близо до Пловдив в най-красивата част на Сърнена Средна гора.
Селото е обявено за архитектурен резерват през 1987 година. В него са заразени 110 отделни архитектурни обекта, главно къщи в автентичния за България Възрожденски стил. Пет от тях са обекти с национално значение.
Преди Освобождението в Свежен са живеели над 3300 души, а при преброяването през 2019 година е установено, че сега там постоянни жители са едва 176.
Старо Стефаново
Село Стефаново също е малко посещавано, макар да се намира съвсем близо до Ловеч и Троян. Архитектурният резерват носи името Старо Стефаново и в него е съхранена красивата възрожденска архитектура.
Запазени са 96 оригинални къщи. Уникалното тук е, че селото напълно е запазило класическото за България селищно разположение, което повече следва терена, отколкото предварителен градоустройствен план. През това място е минавал стар византийски път, като се предполага, че е било обитаемо още във Византийско време.
В това запазено село са снимани някои от най-емблематичните български филми, сред които „Хайка за вълци“, „Панчо и таласъмите“ и „Отвъд чертата“.
Подходящо време за посещение
Всички изброени до момента архитектурни резервати могат да се посетят целогодишно.
Нашият съвет е да ги посетите през пролетта или есента, когато природата по тези планински места е изключително красива. Ако пък сте почитатели на зимните условия, то живописните села на Родопите ви очакват и в най-студените месеци.
Повечето архитектурни резервати предлагат добри удобства за туристите. Има и такива, които не са населени, но в близост до тях можете да намерите удобни места за настаняване.
Често задавани въпроси
Плаща ли се за посещение на архитектурните резервати в България?
Някои от местата, които изредихме по-горе, имат входна такса, например Етъра. Други са квартали на големи административни градове и могат да се посетят напълно безплатно.
Защо тези места за обявени за архитектурни резервати?
Архитектурните резервати представляват важно културно и историческо наследство за всяка държава. Защитата им със закон, който обединява постройките под формата на архитектурен резерват, гарантира, че те няма да бъдат съборени. В същото време, статутът на архитектурен резерват определя начина, по който тези постройки се стопанисват. Този статут гарантира запазването им в автентичен вид за бъдещите поколения.
Мога ли да достигна тези резервати с автомобил?
Да. Тъй като повечето архитектурни резервати се намират в добре уредени населени места, до тях може да се стигне с автомобил без проблем.