11 римски и старинни градове в България
Културното и историческо наследство на България е световно признато. Освен уникалната природа и страхотното местоположение на страната ни, останките от отминали цивилизации дават допълнителен щрих и дълбочина за всеки посетител на страната.
Влиянието на Римската империя все още е видимо по нашите земи. Останките от древни градове носят със себе си стотици истории и легенди, които да ни напомнят за богатата история на България.
От тази статия ще научите подробности за най-впечатляващите римски и старинни градове у нас, къде се намират и защо са важна част от историята на България.
Източник:Vislupus, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Римското наследство и древните градове на България
България е била част от Римската, а след това от Византийската империя, в периода от I до VII век. Последните земи на картата на страната – тези около Дунав, са превзети окончателно от Марк Лициний Крас по време на управлението на император Октавиан Август.
По това време България е разделена на провинциите Мизия и Тракия. През нея минава основният римски път от западната част на империята към Близкия Изток.
Под ръководството на Римската империя България процъфтява. В по-късен момент император Константин Велики мести столицата на империята в близкия Бизантион, който получава неговото име – Константинопол (днешен Истанбул). Заради близостта до столицата на Римската империя, римските провинции по нашите земи процъфтяват.
През 313 година Константин издава императорски указ, с който разрешава християнството като официална религия за цялата Римска империя. През IV век християнството вече е основната религия на територията на империята.
Останките от тези времена са все още видими за всички българи и посетители на страната ни. У нас могат да бъдат посетени разкопки на римски градове и селища, големи римски вили и храмове.
Пловдив (Античен Филипопол) – един от най-старите градове в Европа
Източник: Община Пловдив, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Пловдив или Филипопол, както е бил познат в миналото, е безспорно един от най-старите градове в цяла Европа. Там има следи от селища още от шестото хилядолетие преди Христа.
Що се отнася до Римската империя Филипопол окончателно става част от нея през 46-та година, като влиза в пределите на провинция Тракия. Започва бурното развитие на този ключов град.
През Пловдив преминават няколко от основните търговски пътища на Римската империя. Заради важността на Филипопол там се вдигат римски обществени сгради като театър, форум, голяма съкровищница, различни хармове, бани и мащабен стадион.
Останките на някои от тези постройки все още могат да бъдат видени в днешен Пловдив, но всъщност много малка част от римските постройки са проучени в съвремието ни. Огромният римски стадион, например, се намира под днешната главна улица на Пловдив.
Филипопол присъства в писанията на много древни автори, които прославят неговата красота и могъщество. Градът се разраства извън пределите на своите известни хълмове, но при първото нашествие на готите Филипопол е запален и изгаря до основи. Така градът отново се свива до старите си размери в подножието на тепетата.
Най-впечатляващите останки от Римската империя, които можете да посетите и днес в Пловдив, са Античният театър, разкопките на римския стадион в района на Джумая джамия и пловдивската Централна поща, както и впечатляващите римски мозайки на Малката базилика на Античен Филипопол.
Никополис ад Иструм – римският град край Велико Търново
Източник: Lidia.Draganova, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Край днешно Велико Търново се намират останките на още един много важен римски град. Там се е намирал Никополис ад Иструм или в превод „Градът на победата при Истер“ (Истер е старото име на река Дунав).
Първоначално градът е на територията на провинция Тракия, но след реформи минава към провинция Долна Мизия.
На негова територия са се издигали големи вили и търговски пазари. Интересно за Никополис ад Иструм е, че според градоустройствения план улиците са изградени по посоките на света и се пресичат само под прав ъгъл. Никополис ад Иструм не е имал крепостна стена в началото, но по-късно е издигната такава. Тя е била с височина осем метра, а кулите са достигали до 12 метра.
Друг интересен аспект на града било наличието на сграда с името „термоперипатос“. Според запазени археологически текстове в нея е имало магазини и, забележете, отопляема зала за разходки. Градът е разполагал с обширен площад, държавни сгради, храмове, малък театър и обществена баня.
Археолозите са проучили няколко вили и по-малки постройки, както и центрове за производство на керамика.
Никополис ад Иструм се намира на около 20 километра на север от Велико Търново. Останките са на високо плато на левия бряг на река Росица.
Никополис ад Нестум
Източник: Eug.Hortulanus, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Ако се намирате в Банско и искате да се разходите до останките на древен римски град, можете да посетите близкия Никополис ад Нестум.
Той се намира до красивото селце Гърмен на около седем километра от Гоце Делчев.
Никополис ад Нестум е основан на мястото на тракийско селище, а през Римската империя е с особена важност. Той е единственият античен град в района на Родопите. Бил е заобиколен от високи крепостни стени.
Там археолозите откриват останки от релеф на тракийски конник, красива статуетка на Хермес.
Улпия Ескус – древният римски център до Дунав
Източник: Anton Lefterov, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Съвсем близо до брега на река Дунав се намират останките на древния римски център Улпия Ексус или само Ексус. Това населено място е било основно за провинция Долна Мизия в Римската Империя. Кръстен е на река Искър, която в миналото се е казвала Ексус.
Улпия Ексус се установява като важен военен център. Там е изграден лагер за войниците на Римската империя, който по-късно е затворен с крепостна стена. Според римската традиция до военния лагер било изградено селище за легионерите, които се пенсионирали.
Улпия Ексус се развил като важен стратегически град в тази част на Римската империя. През него минавал път, който го свързва с антична Сердика и Никополис ад Иструм.
По времето на Константин Велики до Улпия Ексус е издигнат мост над река Дунав. Събитието било много значимо за римската империя, като за освещаването на моста пристигнал самия Константин, който останал няколко денонощия в селището за пищни празненства.
На територията на Улпия Ексус е имало големи храмове на Юпитер, Юнона и Минерва. Все още могат да бъдат видени останки от впечатляващи римски мозайки, които са останали от базиликата в града.
Градът е унищожен от аварите през VI век, като животът на това място се възобновява векове по-късно през Средновековието.
Останките от Улпия Ексус се намират близо до днешното село Гиген, което част от Плевенска област.
Деултум – римският град близо до Бургас
Източник: Камен Ханджиев, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Деултум е важно римско селище съвсем близо до брега на Черно море. Останките от града се намират на около 10 километра от Бургас и са добре проучени.
Първоначално възниква като колония за пенсионирани легионери, подобно на Улпия Ексус. Около Деултум са се издигали високи крепостни стени, които пазели населението от набези.
Градът разполагал с площад, сграда на местния сенат и римски терми. Открити са останки от храмове на различни богове преди окончателното приемане на християнството като основна религия в Римската империя.
Деултум е разполагал с изградена канализация и водоснабдяване, подобно на останалите градове на територията на империята.
В съвременния музей на Деултум се намира уникална за България за находка – глава от бронзова статуя на император Септимий Север. Той посетил колонията и в знак на признание за голямата чест, местните хора издигнали негова статуя. Главата е открита сред останките от Деултум и е изложена в музея до разкопките.
Експозицията на музея разполага и с други много интересни експонати, сред които каменни зарове за игра, различни съдове и огледало с надпис „Красавице, вземи ме“.
Сердика – римското сърце на днешна София

Източник: David Stanley from Nanaimo, Canada, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
Антична Сердика е един от най-важните римски центрове на територията на България. Историята на града, върху чиито останки се издига днешна София, е богата и разнообразна. Най-голямо значение Сердика има по време на властването на император Константин.
Постепенно Рим губи статута си на основен политически център за Римската империя, а императорите започват да пътуват по провинциите на империята. Сердика е едно от местата, в които император Константин прекарва най-много време.
Докато императорът живее в античния град, Сердика процъфтява. Започва бурен строеж, като в централната част на града всички стари постройки са съборени, за да бъдат издигнати наново големи римски вили.
В т.нар. „Константинов квартал“ на антична Сердика се намира най-старата сграда в цяла София – ротондата „Свети Георги“. По същото време е издигната и християнската църква в града, която се намира под днешната базилика „Света София“.
Останките от антична Сердика са видими в централната част на София, където са разкрити най-много по време на археологическите проучвания.
Марцианопол – римският град край Девня
Източник: Rjdeadly, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Близо до град Девня се намират останките от древния римски град Марцианопол. По време на Римската Империя това селище е било център на провинция Долна Мизия.
Важността на Марцианопол е подчертана от това, че там е живял епископът и неговия първосвещеник. Сред останките археолозите откриват данни за четири големи християнски църкви на територията на Марцианопол. За най-голямата се предполага, че е била епископска катедрала.
В близкия град Девня се намират някои от най-значимите археологически обекти от Марцианопол. Там е изграден и Музей на мозайките. Съвременната сграда е издигната върху останките от антична сграда, датирана от времето на император Константин.
Посетителите могат да видят невероятните мозайки от римско време, които са запазени и до днес.
Августа Траяна – древното римско наследство на Стара Загора
Източник: Иванка Вълчанова, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Древноримският град Августа Траяна се намира под днешна Стара Загора, а останките от него са видими и до днес.
Градът е изграден с прави улици, като в него са издигнати десетки важни римски сгради. Жителите на Августа Траяна са разполагали с водоснабдяване, канализация, театри, храмове, пазари, терми и форум. Бил е заобиколен от висока крепостна стена с близо 40 наблюдателни кули.
Останките от античния форум на Августа Траяна се намират в сърцето на Стара Загора. Те са разкрити по време на строителни дейности в града.
В Стара Загора е открит най-големият брой антични римски мозайки, които могат да бъдат видени и днес. Една от последните изключително впечатляващи археологически находки е открита през 2011 година, когато учени разкриват мозайка, която е посветена на бог Дионис.
Нове – военният римски лагер при Свищов
Източник: Kleo73, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Подобно на много други места на територията на Римската империя, селищата изникват благодарение на легионерите. Такава е и историята на военния римски лагер Нове, който се намира до град Свищов.
Августовският легион започва да строи първите укрепления на това място, като по-късно там се заселва друг елитен легион на империята – Италийският. Военните остават в Нове в продължение на четири века, като превръщат мястото във важен военен център. Нове е част от отбранителната линия на империята по река Дунав.
До лагерът се изгражда и селище, където живеят пенсионираните легионери, жители от завареното местно население, търговци и други.
По време на своето съществуване Нове е посещаван от няколко римски императори – Траян, Адриан и Каракала.
При разкопки на Нове са открити останки от епископски храмов комплекс с две базилики, няколко жилищни сгради и много стопански постройки.
Хисаря – римски терми, крепостни стени и богатата история на античния град
Източник: Vislupus, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Хисаря, която в античността се е казвала Диоклецианопол, привлича римляните със своята минерална вода и стратегическо разположение. Причината градът да носи това име е, че император Диоклециан се установява на това място, за да се възползва от лечебните сили на минералната вода. Градът е кръстен в негова чест.
Градът процъфтява по време на римската империя, когато около него са издигнати масивни крепостни стени. Останки от тях все още могат да бъдат видени от посетителите на Хисаря.
Най-важните постройки в Диоклецианопол могат да бъдат открити в центъра на Хисаря около извор Момина сълза. Там е имало огромна римска резиденция, както и бански комплекс.
Термите на Диоклецианопол са едни от малкото запазени на територията на Балканския полуостров. Те са съхранени почти непокътнати, което прави Хисаря едно от любимите исторически места за посещение у нас. Термите са се отоплявали с топла вода, като там е изграден и амфитеатър.
Често задавани въпроси
Кога територията на България е част от Римската империя?
Българските земи са част от Римската, а по-късно от Византийската империя между I и VII.
Къде се намира античният стадион на Филипопол?
Античният стадион на Филипопол е разположен по дължината на днешната главна улица в Пловдив, като е разкрит в единия край до Джумая джамия и в другия – край пловдивската Централна поща.
Коя е най-старата сграда в София?
Най-старата изцяло запазена сграда в София е ротондата „Свети Георги“, която е част от т.нар. „Константинов квартал“ на Антична Сердика.