Кои са най-високите върхове в България
България е благословена с уникални природни дадености, с които малко страни могат да се похвалят. На територия само от 110 000 кв км са разположени слънчеви равнини, величествени планини, кристални езера, гъсти гори и бурни реки, а Черно море допълва живописния пейзаж с обширното си крайбрежие.
Сред всички тези природни богатства най-впечатляващи са високите върхове, които се извисяват над планините и привличат планинари, туристи и любители на приключения от цял свят.

Къде е България на картата на планинския туризъм
Разположена на Балканите, в Югозападна Европа, около 30% от територията на страната ни е заета от планини, които предоставят многобройни възможности както за почивка, така и за спорт, развлечения и планински туризъм.
През територията на България преминават и популярни туристически европейски маршрути като Ком-Емине (маршрут Е-3), Рила-Родопи (маршрут Е-8), Витоша-Верила-Рила-Пирин (маршрут Е-4).
Най-високите върхове у нас
У нас се намират няколко планински вериги, които впечатляват със своите високи върхове, сурови терени и незабравими гледки. Всеки от тези върхове предлага различни предизвикателства – от леки туристически преходи до екстремни алпинистки маршрути.
Сред тях се открояват няколко първенци, всеки със своята уникална специфика и трудност на изкачване. Те са магнит за любителите на планинския туризъм и алпинизма, които търсят приключения, изпитания и близост до природата.
Връх Мусала (2925 м) – най-високият връх в България и на Балканите
Със своите 2925 м Мусала не само е най-високия връх в България, но е и първенец сред планинските върхове на Балканите. Той се извисява в източната част на Рила планина и от него се разкриват невероятно красиви гледки към Мусаленския циркус, Маришката долина и долината на река Бели Искър.
Изкачване на връх Мусала
Първенецът на Рила може да бъде атакуван по различни туристически маршрути, като най-популярният сред тях е класическият маршрут от хижа “Ястребец”.
Изходната точка на маршрута е курорта Боровец, преминава през хижа “Ястребец”, хижа “Мусала”, заслон “Ледено езеро” и извежда до връх Мусала.
Летните месеци правят изкачването на Мусала достъпно за туристи с добра физическа подготовка, които искат да се насладят на спиращи дъха гледки от най-високата точка на България. През зимата обаче изкачването е сериозно предизвикателство, което не се препоръчва за начинаещи.
Връх Вихрен (2914 м) – символът на Пирин
Вихрен е вторият по височина връх в България и най-високия връх в Пирин планина. Той се издига внушително над най-популярния ски курорт у нас – Банско и не без основание местните често го наричат “перлата на Пирин”.
Разположен в северен Пирин, Вихрен впечатлява с уникални панорамни гледки, които се разкриват от него както към близките пирински върхове Кутело, Синаница и Бански суходол, така и към величествената Рила и нейния най-висок връх Мусала.
Изкачване на връх Вихрен
Туристическите маршрути за изкачване на връх Вихрен от Банско са няколко, като най-популярен е класическият маршрут с изходна точка курортното градче Банско.
Маршрутът преминава покрай хижа Вихрен, продължава през седловината Кабата и извежда до върха. Той е подходящ за любителите на пешеходния планински туризъм, които нямат много голям опит в изкачванията, но искат да предизвикат себе си и да се насладят на красиви панорамни гледки.
Връх Ботев (2376 м) – най-високият връх в Стара планина
Със своите 2376 м, връх Ботев се нарежда на трето място по височина сред българските първенци след връх Мусала и връх Вихрен. Върхът се намира в сърцето на Средна Стара планина и погледнат от град Априлци прилича на свит юмрук.
Ботев е един от най-популярните, но и предизвикателни за покоряване върхове в България, тъй като почти през цялата година е обвит в мъгла и е силно ветровит.
Изкачване на връх Ботев
Маршрутите, по които може да бъде достъпен върха не са никак малко, но ако трябва да посочим кой е най-атрактивния, веднага можем да кажем, че това е маршрут с изходна точка град Калофер.
Маршрутът започва от Калофер, преминава покрай хижа “Рай” и водопад Райското пръскало и по т.н. “Тарзанова пътека” се изкачва до връх Ботев.
Връх Иречек (2852 м) – част от Рила, често в сянката на Мусала
Въпреки, че е сред десетте най-високи върхове в България, връх Иречек (2852 м) често остава в сянката на Мусала (2925 м).
Разположен в Рила, съвсем близо до първенеца на планината, той впечатлява със стръмни склонове и предизвикателен терен, което го прави примамлива цел за опитни планинари и любители на алпинизма.
Изкачване на връх Иречек
Тъй като районът е лавиноопасен, най-доброто време за изкачване на връх Иречек е лятото. Тогава условията са по-благоприятни, а гледките, които се разкриват от върха са незабравими.
Най-популярният маршрут за покоряване на Иречек започва от хижа „Ястребец“ и преминава през връх Мусала, което го прави част от едно епично планинско приключение.
Макар да не е толкова известен сред туристите, връх Иречек е истинско предизвикателство за всеки, който обича високопланинските преходи и търси по-малко популярни, но също толкова впечатляващи върхове в България.
Връх Кутело (2908 м) – вторият по височина в Пирин
С височина от 2908 метра връх Кутело се нарежда на второ място по височина сред пиринските върхове и на трето сред всички върхове, които се издигат на територията на страната ни.
Върхът се намира в Пирин и по-точно в северния дял на планината и се свързва със съседните върхове Вихрен и Бански суходол чрез скалния ръб Кончето и седловина Премката.
Изкачване на връх Кутело
Няколко са изходните точки, от които може да започне изкачването до върха, но маршрутът, който е най-популярен и сред любители, и след опитни планинари е с изходна точка хижа “Вихрен”.
От хижата маршрутът преминава местността “Казаните”, заслон “Казана”, върви през седловината “Премката” и извежда до връх Кутело.
Опитните планинари могат след “Премката” да поемат по малко по-стръмния и опасен маршрут, който преминава през скалния ръб “Кончето”.
Връх Малка Мусала (2902 м) – част от масива на Мусала
Малка Мусала е вторият по височина връх в Рила и се нарежда сред най-високите върхове в България. Част е от масива Мусала и се издига над Мусаленското плато.
Този връх е скритият бисер на Рила планина, тъй като е не само изключително красив, но и от него се разкриват изключителни гледки върховете Мусала, Иречек и долината на река Марица.
Изкачване на връх Малка Мусала
Един от основните и най-популярни маршрути за изкачване на върха е с изходна точка курортът Боровец, от където с лифт се стига до хижа “Ястребец”.
От хижата маршрутът продължава по маркирана пътека, която преминава през хижа Мусала, Каракашево, Алеково и Ледено езеро, продължава към връх Мусала, през седловината Трионите и извежда до връх Малка Мусала.

Връх Полежан (2851 м) – един от най-красивите върхове в Пирин
Разположен в северната част на Пирин, връх Полежан е четвърти по височина сред пиринските върхове и е сред десетте от най-високите върхове в България.
С уникалната си пирамидална форма, стръмните си северни склонове и невероятно красивите си езера по южните склонове, той е и сред най-впечатляващите върхове в страната.
Изкачване на връх Полежан
Най-популярната и удобна изходна точка към върха е хижа Безбог, до която се стига с лифт от хижа “Гоце Делчев” (Добринище). От хижа Безбог пътеката следва маркировката за Безбожкото езеро, преминава през Безбожки превал (Душевадката), през Безбожката седловина и продължава към връх Полежан.
Този маршрут е добре маркиран, което го прави достъпен за туристи с добра физическа подготовка. От върха се разкриват спиращи дъха гледки към Попово езеро, Самодивските езера и Стражите, което прави изкачването незабравимо преживяване.
Връх Радомир (2029 м) – първенецът на планина Беласица
Връх Радомир е най-високият връх на разпростиращата се по границата ни с Гърция планина Беласица.
Малко в страни от туристическия поток, върхът впечатлява както с уникалната си пирамидална форма, така и с гледките, които се разкриват към Гърция, Северна Македония и българските земи.
Изкачване на връх Радомир
Класическите маршрути за изкачване на връх Радомир са с изходна точка град Петрич, а най-популярния сред тях е през хижа “Конгура”.
Връх Руен (2251 м) – най-високият връх в Осоговската планина
Първенецът на Осоговската планина – връх Руен, със своите 2251 м се нарежда на пето място сред най-високите върхове в България.
Планина Осоговска се намира в област Кюстендил и е гранична планина със съседна Северна Македония, което прави връх Руен предпочитан за изкачване както от българска, така и от македонска страна.
Изкачване на връх Руен
Руен е сравнително лесен за изкачване връх, което го прави доста популярен сред любителите планинари.
Маршрутите, по които може да се достъпи са няколко, като най-популярния сред тях е с изходна точка комплекс “Трите буки”. Пътеката преминава през заслон Превала, по билото на плана и през връх Шипка, заслон Руен и извежда до връх Руен.
Първенците на Пирин в близост до Банско
Пирин е една от най-впечатляващите и красиви планини в България, в прегръдките на която е сгушено Банско – най-популярният планински курорт у нас.
В района на Банско се издигат някои от най-високите и емблематични върхове на Пирин, сред които:
- Връх Вихрен;
- Връх Кутело;
- Връх Бански Суходол;
- Връх Полежан;
- Връх Тодорка;
- Връх Безбог.
До всички тези върхове водят добре маркирани туристически маршрути, като голяма част от тях започват от Банско. Най-често изходни точки са хижа „Вихрен“, хижа „Бъндерица“ и хижа „Безбог“, които предлагат различни нива на трудност за туристите.
Близостта на Банско до едни от най-високите и живописни върхове в Пирин го прави перфектна отправна точка за любителите на планинския туризъм.