Еко туризъм в България: 10 топ дестинации
Екологичният туризъм набира все по-голяма популярност по цял свят. Все повече и повече хора се връщат към природата и изследват нейните дадености, дори и у нас.
Ако ще и малко да сте пътували из България, знаете колко красива е нашата страна. В днешната ни блог публикация ще ви представим 10-те най-добри дестинации за екологичен туризъм у нас. Приготвяйте туристическите обувки, хвърляйте раницата на рамо и да започваме!
Какво е еко туризъм
Еко туризмът възниква като алтернатива на добре познатия ни масов туризъм. Идеята му е да се откъснете от утъпканата пътека и да откриете нови места за приключения.
Ако трябва да дадем официален старт на това явление, то се появява някъде през 70-те години на миналия век. В речниците екотуризмът е определен като подкрепа на усилията за опазване на околната среда, особено в застрашени природни райони. В момента, екологичният туризъм включва и подкрепата на местни общности, които помагат за опазването на природните дадености по света.
Екологичният туризъм условно се дели на два вида – „твърди пътища“ и „меки пътища“. Всеки вид се определя от ангажираността на туристите към околната среда. Ако пътуването ви е със силен ангажимент към околната среда, то тогава е по твърдия път. Ако е пътуването е насочено към физически комфорт и само умерено се стреми към екологичен ангажимент – тогава сте тръгнали по мекия път.
Ако трябва да характеризираме екологичният туризъм още по-точно – това е желанието да се насладите на природата с минимална или никаква намеса от ваша страна.
Еко туризмът в България: водещи дестинации
В последно време, все повече млади хора в България се присъединяват към почитателите на екологичния туризъм. Наблюдава се отлив на туристи от големите урбанизирани територии в замяна на малки и защитени природни кътчета.
Все повече българи се обръщат към природните забележителности у нас като първа и единствена възможност за пълноценна почивка.
Но има едно нещо, което обединява двата вида туризъм навсякъде по света – независимо дали сте почитатели на дивото къмпингуване или предпочитате удобствата на модерния свят, когато сме в природата трябва да я пазим.
В списъка ни ще ви представим популярни, но и непознати места за екологичен туризъм, за които – обещаваме – ще мислите много дълго време след като сте ги посетили.
Белоградчишките скали
Белоградчишките скали са едно от най-популярните места за екологичен туризъм у нас. Природните скални образувания се намират в западната част на Предбалкана близо до Белоградчик. Те са защитени с вписване в Червената книга на България като уязвими природни местообитания. Част са и от 100-те Национални туристически обекта.
Момина скала, Орлов камък, Мислен камък, Мадоната, Дервишът, Адам и Ева – това са само част от имената на скалите. Всяка от тях има своя легенда, която прави мястото наистина магическо.
Белоградчишките скали са дом на много и най-различни животни и птици като скален орел, бухал, лешояд, черен щъркел, вълк, благороден елен, сърна и много други.
Най-голямата туристическа забележителност (освен самите скали, разбира се) е белоградчишката крепост „Калето“. Това е една от най-добре запазените крепости в цяла България.
Седемте рилски езера
Отново по планинска пътека и заобиколени от уникална природа, стигаме до друга невероятна природна забележителност у нас – Седемте рилски езера. Те са на това място още след стопяването на ледниците преди милиони години.
И тук произходът на езерата е тясно свързан с митология и приказките от уста на уста. Твърди се, че в миналото на това място живеели великани – мъж и жена. Те обожавали своето невероятно кътче природа и се дивяли на красотата му всеки ден. В един момент, обаче, те били нападнати от злото, което искало красотата за себе си. В битката, мъжът великан умира, но успява да спаси Рила. Жената толкова била съкрушена, че със сълзите си напълнила седем красиви и бистри езера.
Трябва да знаете, че къпането в Седемте рилски езера, колкото и привлекателно да ви изглежда в топлите месеци от годината, е напълно забранено. Природната забележителност е защитена местност и всяка намеса може да бъде фатална за нейните обитатели.
Най-популярният маршрут е от Сапарева баня през хижа „Пионерска“, откъдето се хваща лифт до Рилските езера и хижа „Рилски езера“.
Национален парк „Пирин“
Дори и да нямате желание за някое от другите места, които ще ви предложим в този списък, само Пирин е достатъчен, за да усетите магията на българската природа в цялото ѝ могъщество.
Това е най-големият национален парк у нас – обхваща над 400 квадратни километра площ. Неслучайно е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно природно наследство.
Пирин е уникално място – там има огромно разнообразие от релефи, растения и животни. Там се среща защитеното цвете еделвайс, което никога не бива да откъсвате.
Където и да решите да се разходите в Национален парк „Пирин“ няма да съжалявате. Там има буквално стотици маркирани и немаркирани туристически маршрути, които варират в трудност.
Ние ви съветваме да отидете до Бъндеришките езера и да се потопите в тяхната невероятна красота. Те са ледникови и до тях се стига сравнително лесно. Езерата са общо 16, като покрай тях минават популярните пътеки от хижа Вихрен към Демяница, заслон Тевно езеро и хижа Синаница.
Царството на еделвайса, Пирин
Докато още сме в Пирин, искаме да ви препоръчаме да извървите екопътеката „Към царството на еделвайса“. Дължината ѝ е 16 километра, като тръгва от местност „Бетолово“ край Разлог и стига до хижа Яворов.
Разложката котловина, в която се намира тази екопътека е изключително красива.
По тези места може да бъде открито красивото планинско цвете еделвайс. У нас има два вида, а най-редките се намират по склоновете на Еверест и Хималаите.
Късането на еделвайс е забранено със закон, като то е част от Червената книга със защитени видове.
Екопътека „Към царството на еделвайса“ е изключително живописна. Тя е пригодена и за изминаване с велосипед, ако сте почитатели на планинското колоездене.
Източник: Камен Ханджиев, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Чудните мостове, Родопи
Съвсем близо, в съседната Родопа планина, се намират невероятните Чудни мостове или Скалните мостове. Природният феномен е по поречието на река Еркюприя.
Мраморните мостове са невероятна природна забележителност. Образувани са с помощта на ерозията в продължение на милиони години, като реката е пощадила само два от тях. Смята се, че в миналото са били много повече, но водите постепенно са ги срутили.
И тук появата на Чудните мостове е свързана с легенда за змей, който загинал в недрата на планината, а когато тялото му изгнило, останали Скалните мостове.
Чудните мостове се намират в защитена територия и са част от Стоте национални туристически обекта.
Трябва да ви предупредим – дори и да видите имена, изписани по стените на Големия мост близо до реката, не пишете своето там! Тази „традиция“ е наказуема от закона и ви грози голяма глоба ако нарушите целостта на природната забележителност.
Чудните мостове отново са част от нашите лесно достъпни дестинации. До там може да се стигне както с автомобил, така и пеша. В близост се намира красивата Асенова крепост, която също ви съветваме да посетите.
Дяволската пътека, Родопи
Докато сме още в Родопите, искаме да ви разсажем за една страхотна екопътека, която определено не е за хора със слаби сърца. Ако преодолеете страха си, обаче, красотата на Дяволската пътека ще ви плени завинаги.
Дяволската пътека се намира в района на Девин. Тя следва река Чатак дере и има два маршрута – Малък и Голям кръг. В зависимост от желанието, подготовката и приключенския ви дух, трябва да изберете по кой ще тръгнете.
Дяволската пътека е разположена в тесен планински каньон, заобиколена е от водопади, остри скали и малки скални ниши. По трасето пред вас ще се изправи Дяволският мост – огромен скален мост с дължина 10 метра. Името му не е случайно – според местните само Дяволът може да мине по него, затова хората минават под моста.
Водопадите са скрити между скалите, по които пътеката се спуска и изкачва.
За да измините маршрута на Дяволската пътека трябва да сте добре подготвени – трябва да имате здрави туристически обувки и много приключенски дух. На места съоръженията са повредени, има срутени мостове и много, много стръмни изкачвания и слизания.
Екопътека Златна панега
След трудността на Дяволската пътека, вероятно имате нужда от почивка. Затова ви препоръчваме да измините екопътека Златна панега. Тя е подходяща за семейства с деца.
Екопътека Златна панега е описвана като най-живописната и красива пътека в България и това въобще не е случайно.
Маршрутът е пешеходен, като започва малко преди началото на Луковит, като е подходящ за деца, защото са изградени много места за отдих.
Екопътека Златна панега е част от защитена територия, което следва поречието на река Панега. Тя е с магичен цвят, който няма как да опишем с думи, затова просто отидете и я вижте.
Пътеката има два маршрута – „За младите и смелите“, който е по-стръмен и приключенски, и „За бабите и внуците“, който е по-полегат и лесен. Но и двата са невероятно красиви. Най-впечатляващото място по маршрута са дървените пътеки, които са захванати за самите скали, създадени от течението на река Панега.
Източник: Phantomlord1978, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Екопътека Райското пръскало
Красотата на Стара планина е тотално различна от тази на Рила, Пирин и Родопите. И тук има какво да видите, къде да се разходите и какво да посетите. Ние ви препоръчваме да изминете екопътека Райското пръскало.
Тя се намира в резерват „Джендема“, който е в централната част на Стара планина в подножието на връх Ботев. Маршрутът е маркиран и започва близо до Калофер, като целият преход отнема 3-4 часа, в зависимост от темпото ви.
Райското пръскало е най-високият водопад в България и на Балканския полуостров. Издига се на цели 124,5 метра височина.
Райското пръскало е водопад, който е пълноводен през цялата година, тъй като началото му започва от вечнозаснежена част на Стара планина.
Източник: Limerad, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Деветашка пещера, Ловеч
Ако все още не сте виждали Деветашката пещера с очите си, трябва непременно да поправите тази грешка. Тя е една от най-големите в България и е лесно достъпна. Намира се близо до Ловеч и до нея се стига по пътека, дълга около километър.
Най-впечатляващото е, че Деветашката пещера и в момента е дом на хиляди прилепи от най-различни видове. Това е едно от най-големите местообитания на прилепи в Европа въобще. Впечатляващо, нали? Заради зимуването и размножаването им, пещерата е недостъпна за посетители в определени месеци от годината.
Пещерата е част от Стоте национални туристически обекта, но невинаги е било така. В миналото Деветашката пещера е използвана за съхранение на храни от държавния резерв, а по-късно – за съхранение на петрол.
Според различни проучвания в тази пещера са живели хора още през 70 хил. години пр. Хр.
Пещерата е изключително красива, но и трудно проходима, защото в нея текат реки, извиращи от 14 различни места.
Източник: Derbeth, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons
За най-издръжливите – маршрут Ком – Емине
За финал, имаме едно истинско предизвикателство за тези от вас, които смятат, че имат достатъчно опит и издръжливост. Това е известният маршрут Ком – Емине, който започва от най-западната точка на Стара планина и стига до най-източната точка, нос Емине.
Това е най-дългият пешеходен маршрут у нас, като в зависимост от подготовката ви и сезона, ще са ви нужни между 18 и 28 дни, за да го изминете. Но, повярвайте ни, заслужава си!
Маршрутът следва очертанията на Стара планина и минава през едни от най-красивите местности у нас. Той е с дължина около 560 километра, като ще трябва да изкачите повече от 100 старопланински върха, за да го изминете.
Неслучайно слагаме маршрут Ком – Емине в този списък, тъй като той минава през цялата ни страна. Какво по-хубаво от това да станете едно с природата от единия до другия край на България.
Маршрутът е добре маркиран, тъй като всяка година се посещава от множество ентусиасти да го изминат. По трасето са разположени хижи и заслони, на които да нощувате. Ако пък сте още по-екстремни, може да нощувате и под откритото небе на палатка.
Проблеми на световния екотуризъм
Популярността на екологичния туризъм сама по себе си не е най-доброто за природата ни. Колкото повече хора се обръщат към природата за отдих, толкова повече защитени местности и територии стават обект на разрушение и замърсяване.
В същността си, екологичният туризъм има едно единствено правило – да не оставяш следа след себе си. Трябва добре да запомните това, ако искате да посетите някое от местата, които ви препоръчваме тук. Винаги хвърляйте боклуците си само в обособени за това места, ако няма такива – носете ги със себе си.
Помнете, че природната красота не е вечна – от нас зависи тя да бъде съхранена.
Често задавани въпроси
Има ли екопътеки, които да са подходящи за деца?
Да, има много такива. Тези, които изредихме тук и сме посочили като подходящи, са само малка част от всички, които ще откриете в България.
Как се защитават подобни територии и паркове?
У нас действат редица закони, които пазят природното наследство на България. Повечето места, за които вече говорихме, са под крилото на закона, а за нарушаването на тяхната цялост и замърсяването им ви грозят сериозни глоби.
Скъпо ли е да практикуваш екотуризъм?
Зависи какви места искате да посетите. Ако сте любители на къмпингуването, трябва веднъж да се оборудвате с всичко нужно. Ако пък предпочитате удобствата на модерния свят, можете да съчетаете екологичните си разходки с местни забележителности и населени места. Цената зависи от вашите предпочитания.