Ако сте посещавали Банско поне веднъж, вие вече сте се запознали с някои от най-големите забележителности на града като църквата „Света Троица”, Веляновата, Бенината къща, Рилския метох, къщата – музей „Никола Вапцаров” и много други.
Разходили сте се из тесните калдъръмени улички, надникнали сте в малките дюкянчета, опитали сте от традиционната банска кухня, потопили сте се във Възрожденската история на града. И сте напълно готови да се запознаете с някой от най-популярните археологически обекти, разкопки и уникални архитектурни забележителности около Банско!
Археологията в Банско: 78 стъпки през страниците на историята
Земите около днешно Банско са се населявали от дълбока древност. Били са дом на траки, даи, славяни, римляни, византийци и българи.
Всяка една култура, която е населявала района на градчето през вековете, е оставила свой уникален отпечатък, а благодарение на археологическите проучвания, днес ние можем да се докоснем до различните пластове от историята на Банско.
На територията на града и общината са открити 78 археологически обекта от различни исторически епохи, които свидетелстват, че районът е населяван без прекъсване още от времената на желязната епоха до днес.
Лесно откриваемите във или около Банско забележителности включват :
- разкрити крепости от различни периоди
- манастири и църкви
- некрополи
- светилища
- тракийски могили
- неолитни поселища
Всяка една от тези безценни културно-исторически забележителности в банско разказва своята увлекателна и невероятна история.
Най-впечатляващите археологически паметници около Банско
Когато се окажете в малкото планинско градче, има много посоки, в които да поемете, за да преживеете духа на неговата природа и история.
От най-високия връх в Родопите, през местност “Калето”, до Безименният град – Банско е перфектната съкровищница за приключенци. Днес ви разказваме за четири от най-емблематичните археологически забележителности около Банско и Разлог, които определено си заслужава да посетите!
Археологически комплекс „Свети Никола”
Открит напълно случайно, днес археологическият комплекс „Свети Никола” е един от най-посещаваните обекти в близост до Банско и една от най-известните забележителности около Добринище.
Както вече се досещате, комплексът се намира между Банско и Добринище. Разположен е в местността „Свети Никола”, откъдето идва и наименованието му. Историята за разкриването на комплекса е много интересна и увлекателна.
Малко хора знаят, че първите проучвания на местността са направени още през 1988 – 1989 г., но тъй като археолозите не открили кой знае какво, до решение за проучването му не се стигнало. През 2003 г. обаче, по време на изкопни работи в местността, работници се натъкнали на останки от стара сграда.
Веднага след като били разкрити основите на сградата, екипът на Владимир Беряков – археолог и уредник на Музеен комплекс Банско – предприел спасителни разкопки.
Те разкрили основите на раннохристиянска базилика от края на IV и началото на V век след Христа. В близост до базиликата, археолозите разкрили и некропол с 28 гроба, в които били погребани хора с невероятни размери (с около 2 метра височина).
Редовните проучвания (разкопки) на археологическия комплекс започват през 2007 г. и носят още и още изненади. По време на проучването на обекта станало ясно, че под краката на археолозите лежи цял един град – Безименния град.
Безименното селище обхващало площ от 25-30 декара – имало външен и вътрешен град, разкрити били домове, храмове, отбранителни кули и дори древно светилище.
Археологическият обект се намира на около 4,5 км. от Банско в посока Добринище и до него може да се стигне с лек автомобил (до началото на възвишението).
Антична крепост в местността „Юлен”
На територията на природния резерват „Юлен” се намира антична крепост, която някой от експертите наричат „Градището”, а други „Юлен” (заради местността, където е открита).
Крепостта е с размери 100 м. дължина и 40 метра ширина и според проучващите я археолози е предримска и най-вероятно е изпълнявала роля на цитадела в древността. При проучванията на археолозите са разкрити основите на крепостен зид от северната страна на крепостта и отделни фрагменти от ръчно рисувани съдове.
Изследователите на античната крепост са на мнение, че в близост до твърдината има и тракийско светилище. Надяваме се разкопките на местността да продължат, за да стане ясно дали наистина има подобно светилище или не.
Крепостта отстои на около 10-12 км. от Банско и до нея може да се стигне по асфалтов път и маркирана пътека за хижа „Демяница”.
Късноантична крепост „Ситан кале”
Според легендите, в местността „Калята” в близост до Банско е имало крепост, в която населението на града и околностите се е приютило по време на османското нашествие. Легендите разказват още, че владетел на крепостта бил Бан Банко, който бил велик войн и дал лют отпор на турците, преди крепостта да падне.
Знаейки за преданията, археолозите първоначално смятали, че легендарната крепост е била по-скоро малко отбранително съоръжение, което просто е възвеличавано от местните фолклор и легенди.
Истината обаче се оказала съвсем друга…
Проучването на местност „Калята” започва през 1965 г. и още с първите копки, археолозите с изненада установили, че не се намират пред останките на „малко отбранително съоръжение”, а пред руините на една от най-големите късноантични и средновековни крепости по поречието на река Места.ковни крепости по поречието на река Места.
Крепост „Ситан”, „Стана” или „Калята” (както я наричат част от местните) е имала не само отбранителни функции, но е била и свързочен пункт за още няколко крепости от другата страна на планината.
Крепостта била огромна, имала трапецовидна форма и била опасана с дълбок защитен ров. От четирите краища на крепостта се издигали мощни отбранителни кули, а на най-високата част се издигала наблюдателница.
Във външния двор на крепостта живеели семействата на работниците и военнослужещите, а във вътрешния двор се намирали дома на владетеля на крепостта и домовете на приближените му.
Вътрешната крепост била оградена от високи крепостни стени, а това, което изумило археолозите било, че във вътрешната част на твърдината имало изграден водопровод с дължина около 5 километра. Извън крепостните стени се намирал затвор, където осъдените били въдворявани.
При продължилите до 2003 година разкопки в местността „Калята”, археолозите откриват :
- многобройни стъклени и железни фрагменти
- накити
- стрели
- копия
- фрагменти от битова керамика
- монети от времето на Юстиниан
- останки от древни римски капища
Всички намерени находки показват, че крепостта се е обитавала от III до XIV век, когато след продължителна обсада е превзета и разрушена от османските нашественици.
Късноантичната крепост „Ситан кале” се намира на 5 км. от курортния град и до нея се стига по асфалтов път и по добре маркирана, облагородена туристическа пътека.
Раннохристиянска и средновековна базилика с некропол в местността „Шипотско” (Шипоцко)
През 1974 г. в местността „Шипоцко”, на около два километра от Банско, са регистрирани останките на няколко археологически обекта – раннохристиянска базилика, некропол и средновековна църква. Разкритите обекти са обявени за паметници на културата от местно значение.
Задълбоченото археологическо проучване на обектите в местността започва през 1989 година и по време на разкопките археолозите разкриват пласт след пласт история. Установяват, че първоначално на мястото на базиликата е имало тракийско селище и светилище. По-късно, през периода на ранното християнство е издигната базилика с малък параклис прилежащ към нея.
През VI век базиликата е опожарена от славянски племена. През X век върху една част от базиликата е издигната средновековна църква, в близост до която е имало християнски некропол, в който са разкрити над 200 гроба. От откритите монети в некропола археолозите установили, че в него са погребвани хора до 13-ти век.
Освен монети, в местността „Шипоцко” са открити още стъклени и железни предмети, накити, керамика и други артефакти.
Археолозите са на мнение, че „Шипоцко” има още какво да разкрие за древната история на Банско и околностите му. Затова през всички години – от регистрирането на обекта до днес – продължават проучванията на местността и на бял свят излизат все нови и нови артефакти, които разказват за отминали времена.
Раннохристиянската и средновековна базилика с некропол в местността „Шипотско” (Шипоцко) се намира буквално до жилищните сгради и новопостроените хотели на Банско. Туристическата атракция се намира на пешеходно разстояние от централната част на Банско.
И други
Ако жаждата ви за знания, приключения и досег с античната история на Банско и околностите все още не е заситена, можете да планирате посещение и до други забележителности в Пирин и Родопите.
Древното светилище “Камъка”
Намира се близо до Скрибина – едноименна местност и връх в Западни Родопи. Там ще видите множество скални арки, в една от които има тракийско мегалитно светилище. Там до ден днешен се изпълняват ритуали за здраве и изцеление.
Какво ви трябва, за да стигнете до Скрибина? Карта, удобни обувки и отворено съзнание.
Археологическите съкровища на село Крибул
Когато погледнете произволна пътна карта на България, село Крибул ще откриете в планински район източно от Бистрица.
Неговите археологични находки включват църква от V век, средновековен некропол, както и единствените в областта следи, предполагащи развитие на средновековна черна металургия.
Единственото, което трябва да знаете предварително за село Крибул е къде се намира. Останалото ще бъде една от най-неочаквано вдъхновяващите изненади в живота ви.
Или древна крепост в Родопите
Ако искате плавно да преминете от съкровищата на Пирин към Съкровищата на Родопите, можете да посетите която и да е впечатляваща родопска крепост.
Включително:
- Крепостта Вишеград
- Крепостта „Патмос”
- Цитаделата на Калоян
- Крепостта Бялград и др.
Гмурнете се в историята и преживейте планинските селища на Пирин и Родопите такива, каквито ги познаваме от приказките – величествени, мистични и вълшебни!