Село Бабяк: Местоположение, забележителности и туризъм

10 мар. 20251 мин. четене Без категория

Село Бабяк е място, което носи със себе си духа на отминали времена. Сгушено в склоновете на Родопите, това място ще очарова всеки със своята непринуденост, автентичен чар и красота.

Къде се намира това кътче на спокойствието, какви са основните забележителности и как да стигнете до там – научете от следващите редове.

Малко село на фона на висока планина

Източник: Emmanuel Eragne from Tokyo, Japan, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Къде се намира село Бабяк

Село Бабяк е малко населено място, разположено в Западните Родопи. То е сгушено в склоновете на т.нар. Велийшко-Виденишки дял. Именно неговото местоположение прави Бабяк уникално място за посещение, което съчетава традиция и уникална природа.

На север от селото се намира връх Бабяшка чука. През населеното място тече река, която първоначално се е наричала Гръбница, а сега – Бабяшка.

Бабяк се намира на около 15 километра от Белица и на около 30 километра от големия планински курортен град Банско.

Връх Бабяшка чука

Източник: Daewoode88, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

История и специфики на селото

Село Бабяк е място с богата история, която започва още от Античността.

Археолози откриват в землището на селото древно тракийско светилище. Находките сочат, че на тези места са живеели наши предци, почитали боговете Бендида, Зевс и Хера. Установено е, че почитанието на тези богове е продължило до към V век.

В друга близка местност има открити останки от живот още по време на желязната епоха. Смята се, че местното население се е занимавало главно с рудодобив, тъй като има открити минни галерии. В този район се е добивало злато, смола и катран, които са били основен поминък за местните хора.

На по-късен етап, през Средновековието, село Бабяк продължава да се развива. Археологически находки  сочат за наличието на средновековен некропол. В него са открити ценни медни и сребърни монети, датирани още от Византийски времена. Има и много средновековни монети.

Близо до връх Бабяшка Чука се намират останките от средновековния манастир „Света Екатерина“. Има местни легенди, че под върха има изключително богати златни залежи, които само чакат да бъдат открити.

Съвременното име на населеното място се смята, че идва от думите бабуни или бабун. Навремето това е било едно от наименованията на богомилите, които са обитавали тези места.

По време на Османската империя е най-интересната история на Бабяк и околните населени места. Селото се споменава в списък, в който са записани хората, снабдяващи с овце султанския двор. Там те са споменати с наименованието „бабяци“.

През XIX век селото е било с мюсюлманско население, като местните са се препитавали най-вече с овцевъдство, лов и производство на катран. Има данни, че в тези времена в селото е имало близо 900 домакинства и 2100 постоянно-живеещи помаци.

След края на Руско-турската освободителна война помашкото население намалява драстично, като в документи се говори за около 200 семейства. Бабяк и малките населени места около него са с общо наименование Бабяци, което се използва и до днес.

След Възродителния процес жителите на селата Бабяци са насилствено преименувани. В знак на протест 400 местни мъже решават да прекосят Рила през Самоков и по този начин да стигнат до София. Целта е там да протестират пред турското и американското посолство. Агентите от Държавна сигурност разбират за този план и със спешна високопланинска операция спират бунтовническата група. По време на схватката има един загинал, чието тяло останалите свалят на ръце до град Якоруда.

Според последното преброяване на населението на България, в Бабяк живеят 727 постоянни жители, като всички те са помаци.

Природни забележителности във и около Бабяк

Местните природни забележителности на село Бабяк разкриват уникалната природа на Родопите.

Бабяшка река

Първоначално, Бабяшка река цялата се е наричала Гръбница. По-късно е преименувана в частта си край селото, за да носи неговото име.

Реката извира съвсем близо до Орцев връх, който е с височина над 1700 метра. Дължината на реката е около 17 км, като накрая се влива в река Места.

Долината на Бабяшка река е изключително красива. Склоновете около течението са покрити с иглолистни гори. Тези места са изключително популярни за разходки както сред местното население, така и сред туристите в района.

Село Орцево

Село Орцево е още едно малко, но уникално село в Родопите. Това е най-високото село с постоянно живеещо население на територията на България и на Балканския полуостров.

Орцево се намира на 1650 метра надморска височина в най-високата си точка.

Орцево е част от по-голямата група населени места, наречена Бабяците.

Връх Бабяшка чука

Източник: Lz1uh, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Връх Велийца

Близо до Бабяк и Орцево се намира връх Велийца. Това е най-високият родопски връх в тази част на планината – той се издига на 1712 метра надморска височина.

Върхът е изграден от гранитни скали, а склоновете са покрити с иглолистни гори от смърч и бял бор.

Самият връх също е много впечатляващ – той е заравнен, като на него има пасище и картофени ниви. До началото на миналия век на това място е съществувал граничен пункт между България и Турция, като останките му са видими и днес.

Национален парк Пирин

Национален парк Пирин се намира съвсем близо до село Бабяк, на около 35 километра. Мястото е включено в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство.

Уникалната дива природа на Пирин планина привлича хиляди хора от България и чужбина всяка година. Възможностите за разходки и туризъм са безкрайни, като повечето посетители задължително отиват на Бъндеришките езера и Байкушевата мура.

Връх Вихрен в Пирин

Източник: Dido3, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Културни забележителност

Историята на Бабяк датира още от антични времена и затова свидетелстват различни археологически находки в район.

Тракийско светилище Бабяшка чука

Връх Бабяшка чука е мястото на тракийското светилище край село Бабяк. Мястото му не е избрано случайно – върхът се извисява на 1600 метра надморско равнище, близо до боговете.

От Бабяшка чука се разкрива невероятен панорамен изглед към Разлог, Рила и Пирин. Там са открити плочи на боговете Бендида, Зевс и Хера. Смята се, че светилището е действало в продължение на над 14 века.

Данни на човешка култова дейност по тези места има от началото на първото хилядолетие преди Христа, та чак до V век.

Светилището е открито случайно, когато през 1957 година на върха започва строеж на телевизионна кула.

Манастир Света Екатерина

Отново на връх Бабяшка чука са открити останки от голям средновековен манастир. Според находките той е носел името на Света Екатерина.

Малко се знае за неговата дейност, но останките могат да бъдат видени и до днес.

Надгробна могила в Митеш

В близката местност Митеш са открити останки от антично светилище и надгробна могила. Те се намират на около 4 километра от Бабяк.

Светилището и могилата са датирани през желязната епоха.

Джамията в село Бабяк

Смята се, че джамията в село Бабяк е построена по някое време между XVII и XVIII век от местното мюсюлманско население.

Тя все още е действаща, поддържайки духовния живот на селото и околните населени места. Сградата е обявена за архитектурен паметник.

Местни събития и фестивали

Село Бабяк и околните населени места като Белица имат редица фестивали и местни събития, които си струва да посетите. Населението спазва празничния календарт както на християнството, така и на исляма заради преобладаващото помашко население.

Някои от най-интересните празници са:

  • „Бела Ица“ – този местен фестивал се провежда вяска година в последната седмица на февруари. Двудневният зимен празник се провежда в Белица, където се организират спортни състезания и игри, хора се извиват на централния площад, а местни производители предлагат стоката си.
  • Байрам – този религиозен мюсюлмански празник се провежда два пъти годишно в различни дни. В продължение на три дни мюсюлманите празнуват заедно с християните след строг пост. Всяка вечер се играят хора под звуците на зурни и тъпани.

Много интересен е местен обичай, който се практикува при периоди без дъжд.  Той се нарича Пеперуда. Обичаят повелява да се избере момиче сираче на възраст до 10 години за Пеперуда. От местната билка дебелица се прави венче за главата му, от което се спускат листа, покриващи цялото тяло на детето.

Така пременена, Пеперудата обикаляла по домовете на местните и играела за дъжд и здраве.

Разстояние от Банско и как да стигнете

Село Бабяк се намира на 30 километра североизточно от Банско. До там можете да стигнете с автомобил, като трябва да поемете по път 84.

Ако пътувате във време без натоварен трафик, трасето ще ви отнеме около 40 минути.

По пътя ще минете покрай Разлог, Баня, Краище и село Лютово.

Често задавани въпроси:

Къде се намира село Бабяк?

Село Бабяк се намира в Западните Родопи в т.нар. Велийшко-Виденишки дял.

Кое е най-близкото населено място до Бабяк?

Най-близкото населено място е Белица, която се намира на около 15 километра от селото.

Колко са жителите на село Бабяк?

Според данните от последното преброяване на населението, село Бабяк има 727 постоянни жители.

Текущи оферти

Великден в Лъки Банско 5*

18.04.2025 – 21.04.2025

Пролетен СПА детокс с иновативни терапии

14.03.2025 – 30.05.2025

Пролетна семейна СПА ваканция

27.03.2025 – 30.11.2025

Свързани статии


13 невероятно красиви гледки в България

31 мар. 20251 мин. четене Без категория

България е страна с изключително разнообразна и впечатляваща природа. От снежните върхове на Рила и […]

Кои са защитените растения в Пирин

28 мар. 20251 мин. четене Без категория

Пирин не е просто една от най-впечатляващите планини в България. Тя е и дом на […]

Най-добрите въжени паркове в България

27 мар. 20251 мин. четене Без категория

Въжените паркове са любимо забавление за малки и големи приключенци. В България има много такива […]