Национални паркове в България
Страната ни е пълна с толкова много уникални исторически и природни забележителности, че изборът кое място да посетите може да се превърне в истинско предизвикателство. Националните паркове в България са страхотен избор, ако искате да се насладите на исторически забележителности, природни феномени и спиращи дъха гледки.
Националните паркове представляват защитени територии, създадени с цел опазване на уникални природни обекти, биологични видове и културни и исторически наследства. При посещение в национален парк ще видите разнообразие от екосистеми, в това число планини, гори и езера, които са дом на редки, или застрашени животински и растителни видове.
Освен като страхотен начин да прекарате времето си и да се образовате на тема биоразнообразие и екосистема, парковете представляват и уникален вид естествена лаборатория. В нея, учените и специалистите могат да наблюдават развитието и поведението на различните видове в естествената им среда.
Националните паркове на България не само запазват непокътнати природните богатства на страната ни, но и дават възможност за почивка и бягство от ежедневния стрес и градските тълпи.
Национален парк Рила
Национален парк “Рила” е най-големият природен парк в България. Гори, планини и кристално чисти езера са само част от природните забележителности на територията на парка.
Най-популярни за туристите са Седемте рилски езера, които са и сред най-посещаваните природни забележителности в България. Освен езерата, на територията на парка се намират и много водопади, реки и минерални извори.
Географско разположение
Националният парк е разположен в югозападната част на страната и в него може да се насладите на огромно природно разнообразие. “Рила” е един от най-ценните природни резервати на Балканския полуостров и определено си заслужава да го посетите. Резерватът обхваща част от Рила планина, която е и най-високата планина в страната.
Природният парк “Рила” се разпростира върху няколко областни територии, включително Благоевградска, Кюстендилска и Софийска.
Размер и площ
Паркът е най-големият в страната и заема площ от над 80 000 хектара в централните и най-високи части на планината. Обявен е за национален парк на 24 февруари 1992г.
“Рила” се простира на между 800 и 2925 метра надморска височина. Географските координати на националния парк са между 41°53´ и 42°19´ северна географска ширина и между 23°07´ и 23°55´ източна географска дължина.
Ландшафти
От територията на парка извира една от най-дългите и пълноводни реки на Балканския полуостров – Марица. Освен реките и потоците, може да се насладите и на разнообразие от ледникови езера, които се намират високо над морското равнище и са сред най-емблематичните забележителности в Рила.
Сред забележителностите в “Рила” е и връх Мусала – най-високият връх в България и на Балканите. Величествените гледки на върховете пред вас, ще ви накарат да оцените неповторимата природа на България.
Климатични условия
Климатът в природен парк “Рила” е типичен за планината. Студените зими се редуват с прохладни лета. На по-голяма надморска височина зимите са по-сурови, със снежна покривка, която остава по върховете за дълго.
Летата са идеално време за посещение на природния парк, тъй като въздухът е хладен и свеж, а горещините и жегата ще останат далеч зад вас, когато започнете да се изкачвате.
Флора и фауна
В Рила могат да се видят над 1 400 вида растения, от които много са ендемични за балканския полуостров. Голям процент от площта на парка е заета от вековни иглолистни гори, а височините са изпълнени с разнообразна растителност, в това число редки и застрашени видове.
Фауната на природния парк също е изключително разнообразна, с представители като кафявата мечка, дивата коза, елени и различни видове птици.
Редки и защитени видове
Сред редките и защитени видове в природен парк “Рила” са рилската тинтява, българската ела и различни видове цветя, които не могат да бъдат видени никъде другаде, освен на територията на парка.
Голям процент от животинските видове в парка също са защитени от закона. В “Рила” живеят представители на вълците, златките и дивите прасета, които имат изключително важна роля в екосистемата на региона.
Туристически маршрути и пътеки
Ако сте фен на планинския туризъм, природен парк “Рила” е идеалното място за вас. В него ще намерите различни по трудност и продължителност маршрути, които са подходящи както за опитни планинари, така и за малки деца. Най-популярните маршрути водят до забележителности като Седемте Рилски езера и връх Мусала.
Ето някои от най-предпочитаните маршрути:
- Паничище – Зелени преслап – х. Рилски езера – До Зелени Преслап се стига по асфалтиран път от Сапарева баня. Малко преди лифтената станция се отбива вдясно, а в местността има възможност за паркиране. Маршрутът се движи изцяло по червената туристическа маркировка (много добра), която в различни етапи се засича с жълта, синя и зелена. Опасни участъци няма. Дължината на маршрута е 8,25 км., а времетраенето му – 4 часа и половина в едната посока.
- х. Рибни езера – Канарски преслап – връх Вапа – Джанка – х. Грънчар – Преходът от хижа Рибни езера до хижа Грънчар следва основно червената туристическа маркировка. Тя осигурява лесна ориентация и преминава през разнообразни терени с красиви гледки към Рила, включително връх Мусала (2925 м.) — най-високият връх в България и на Балканския полуостров. Маршрутът е безопасен и подходящ за туристи със средно ниво на подготовка. По пътя ще се насладите на алпийски пасища и гористи местности. Дължината на маршрута е около 15 км, а преходът отнема приблизително 5 часа, в зависимост от темпото и теренните условия.
- х. Белмекен – по Равнивръшка река – Летовище Костенец – Маркировката е червена (накрая има синя и жълта), и не е много начесто, но пътеката е лесна за следене и ориентиране. Дължината на маршрута е 6 км., а времето за преминаване – около 2 часа.
- Рилски манастир – Кирилова поляна – Сухото езеро – заслон Кобилино бранище – Сухото езеро е разположено на около 1890 м. надморска височина между върховете Попова капа и Водни чал. Дължината на маршрута е 3,3 км., а времето за преминаване – около 2 часа.
Освен популярните маршрути, има и по-малко известни такива, които ще ви разкрият уникални природни гледки и ще ви отведат до неповторими места, като Скакавишкия водопад и Рилския манастир.
Места за пикник и къмпинг
Местата за пикник в природен парк “Рила” са разположени най-вече по билото на планината, където туристите могат да се отпуснат и да се насладят на гледките и спокойствието. Освен маси, беседки и места за хранене на открито, в парка има и обособени места за палене на огън.
Местата за палаткуване в резервата се поддържат редовно и старателно и се намират в места с достъп до чиста вода, което гарантира комфорта на посетителите.
Определените места за бивакуване на територията на Национален парк „Рила“ са в районите на всички хижи и заслони, на отделни регламентирани места с кътове за отдих, както и на регламентираните места за лагеруване с палаткови лагери на Общество „Бяло братство“ и Българска федерация по йога.
Възможности за спорт
В природен парк “Рила” ще намерите голямо разнообразие от възможности за спортни активности. По време на летните месеци, паркът е перфектното място за планинско катерене, колоездене и риболов. Допълнително, може да се насладите и на езда, или разходки сред природата и планинско ориентиране.
През зимата Рила е сред любимите места за посещение на любителите на зимните спортове, като ски и сноуборд. В близост се намират най-популярните ски курорти в страната, което също е голямо удобство за туристите.
Инфраструктура и удобства
В природен парк “Рила” ще откриете всичко необходимо за безопасно и спокойно посещение и лесна ориентация в района. Туристическите маршрути и еко пътеки са ясно маркирани и редовно поддържани. По тях ще откриете указателни знаци и информационни табели, по които да разбирате лесно особеностите на маршрута и забележителностите наоколо.
Паркинг зоните, разположени на входовете към основните маршрути, правят достъпа до парка още по-лесен. За удобство на туристите и за да се осигури безопасността им, по дължината на маршрутите са разположени тоалетни и аптечки, които може да ползвате при нужда.
Природни феномени и забележителности
Природният парк е дом на едни от най-впечатляващите природни феномени в България, които привличат хиляди туристи всяка година. Езерата, водопадите, върховете и неповторимите гледки ще ви накарат да затаите дъх и да запомните гледката пред себе си завинаги.
Ето някои от забележителностите в Национален парк “Рила”:
- Водопад Скакавица (община Сапарева баня) – Той е най-високият водопад в Национален парк Рила, като се намира на 1950 метра надморска височина на едноименната река Скакавица. Водопадът е висок 70 метра.
- “Змиевиден смърч” (община Самоков) – Вековно дърво, едно от най-старите в България.
- “Морена” (с. Бистрица, община Дупница) – част от парка, отличаваща се със своята научна, културна и природна стойност
- “Урдини езера” (с. Говедарци, община Самоков) – уникален за страната минералогичен комплекс, включващ редки видове минерали, алпийска растителност с находища на голям брой застрашени видове, и реликтна ледникова хидрофауна.
Интересните и уникални скални формации, пещерите и кристално чистите езера, са само част от огромното разнообразие на резервата. Определено мястото е задължително за посещение, ако обичате чистият въздух, природата и красивите гледки.
Национален парк Пирин
Национален парк “Пирин” е сред най-величествените природни кътчета на Балканския полуостров. Създаден е с цел да съхрани уникалните екосистема и биоразнообразие на Пирин планина.
През 1983 година, природният парк е включен в списъка на световното природно наследство на ЮНЕСКО, което затвърждава изключителната му значимост за региона.
По-долу ще откриете подробна информация за “Пирин” и това, което ще видите в него.
Географско разположение
Национален парк “Пирин” се намира в югозападната част на България и обхваща значителна част от Пирин планина. Разположен е между Благоевград и Гоце Делчев и се простира на юг от Рила и на запад от Родопите.“
Заради географското си разположение, паркът е благоприятно място за живот на много животински и растителни видове.
Размер и площ
Площта на Национален парк Пирин е 40 356 хектара, което го прави една от най-големите и значими защитени територии в България. Паркът обхваща множество природни зони, съчетаващи алпийски ландшафти, вековни гори и богати пасища, които създават сложна и ценна екосистема с голямо значение за опазването на биоразнообразието в региона.
На огромната територия, която покрива парка, може да видите богато екологично разнообразие от растителни и животински видове, някои от които – ендемични, а повечето – пазени от закона за защитените територии и застрашените видове.
Ландшафти
Национален парк “Пирин” е известен с алпийските и субалпийските си ландшафти, които са причината за уникалните гледки, разкриващи се там. Високите върхове, острите скални масиви и дълбоките долини са сред характерните особености на резервата.
Паркът е дом и на много ледникови езера, сред които известното “Око на Пирин”, споменавано често в литературни произведения и запленяващо посетителите с кристалните си води и огледалната си повърхност.
Климатични условия
Климатът в парк “Пирин” е типично високопланински и има ясно изразена температурна разлика между ниските и високите места. Зимите са студени и със силни снеговалежи, които покриват върховете за дълго, а летата – прохладни и приятни.
Климатичните условия в природния парк са изключително благоприятни за поддържането на алпийската и субалпийската растителност там, която се е адаптирала към суровите климатични условия.
Флора и фауна
Сред флората на Пирин могат да бъдат открити над 1 300 растителни вида, от които голям процент са ендемични за региона. В природния парк има богата растителност, в това число вековни гори, няколко различни вида висши растения и редица редки и застрашени видове, които се срещат само там.
Фауната на Пирин е също толкова разнообразна. Паркът е дом на голям брой животински видове, като големи бозайници, например мечки, вълци и много птици, както и редки видове насекоми. Тези застрашени и защитени обитатели допринасят за биоразнообразието на региона.
Защитени видове
Сред редките и защитени видове на Национален парк “Пирин” са черната и бялата мура, както и различни видове балкански ендемити. Тези растения и дървесни видове са под защитата на закона.
Ето няколко от защитените растения, които се срещат там:
- Пирински мак
- Пиринска ливадина
- Пиринска мащерка
- Давидов лопен
- Силивряк и др.
Животинският свят в парка също се радва на богато разнообразие от видове, сред които се открояват скалният орел и дивата коза, чиято най-голяма популация е именно там.
Туристически маршрути и пътеки
В Национален парк “Пирин” има отлично изградена система от туристически маршрути, с различни нива на трудност, подходящи както за любителите, така и за професионалните планинари. Пътеките минават през някои от най-красивите кътчета в региона и предлагат на туристите незабравими гледки и несравнима природа.
Ето някои от маршрутите:
- х. „Предел“ – х. „Яворов“ – х. „Вихрен“ – заслон „Тевно езеро“ – х. „Пирин“ – м. „Попови ливади“ – Този е сред главните маршрути, обозначен с червена маркировка. Той е част от международния маршрут Е-4 Пиринеи-Алпи-Рила-Пирин-Пелопонес. Отнема общо около 20 часа за преминаване.
- гр. Банско – м. „Пeщерите“ – х. „Бъндерица“ – х. „Вихрен“ – х. „Яне Сандански“ – Придвижването става по пътека с ясно очертана лентова маркировка. Маршрутът продължава в южна посока по левия бряг на река Бъндерица по стар коларски път. Разстоянието е около 20 км.
- м. „Пещерата“ – х. „Синаница“ – „ Мозговица“ – х. „Беговица“ – м. „Азмаците“ – х. „Пирин“ – Пътеката започва от м. Пещерата и свършва в х. „Пирин“. Отнема около 3 часа в едната посока и е лесна за преминаване.
Пътеките са маркирани и обозначени, така че през цялото време да знаете къде се намирате и какво да очаквате да видите пред себе си. Разнообразието от хижи и места за почивка ви дава възможност да отдъхнете и да се насладите на спокойствието на заобикалящата ви среда.
Места за пикник и къмпинг
Паркът разполага с много места, които са специално обособени за пикник, къмпинг и отдих. Те ви предлагат удобства и възможност за почивка сред природата. Ще видите беседки, зони за палене на лагерен огън и др. Зоните са разположени на живописни места, където туристите могат да се насладят на спокойствието и красотата на природата.
Място, подходящо за къмпинг е Къмпинг “Бъндерица”. Разположен е на голяма поляна край левия бряг на р. Бъндерица на 1800 м. н.в. Има изградени санитарни възли, без баня. Ползват се ресторантът и бюфетът към х. „Бъндерица“. Има подходящо устроен паркинг.
Пикник зоните са перфектният избор за вас, ако сте на посещение с близките си. Специализираните зони за къмпинг са подходящи за дълъг престой и осигуряват безопасност, спокойствие и всички необходими удобства.
Възможности за спорт
В Национален парк “Пирин” ще намерите различни възможности за спорт и активен отдих на открито през цялата година. Паркът е идеален за любителите на пешеходния туризъм, като предлага маршрути с различна трудност и дължина – от по-леки пътеки, до трудни изкачвания. Високите върхове са предпочитано място от алпинистите.
През зимата паркът привлича любителите на ските и сноуборда, особено в курорта Банско, който е разположен в подножието на Пирин и е популярна зимна дестинация в България. В реките и езерата в парка може да практикувате и риболов. Освен това, фотографите, орнитолозите и любителите на природата също ще открият неповторимо място в Пирин за хобитата си.
Инфраструктура и удобства
В близост до по-големите туристически обекти и дългите маршрути са изградени удобни паркинги и много зони за почивка и отдих. По протежение на еко пътеките и маршрутите ще видите табели, указващи природните забележителности наоколо, защитените видове, които може да срещнете и правилата за безопасност в планината.
В различните части на парка са разположени и много хижи, предлагащи храна и подслон на планинарите. В по-големите зони за отдих може да откриете и тоалетни, чешми и места за почивка и пикник. Паркът е леснодостъпен и леснопроходим за хода с различни нива на опит в планинарството.
Природни феномени и забележителности
Паркът е дом на впечатляващи природни феномени и забележителности, като някои от тях са сред най-известните и посещавани в България. Уникалните пейзажи на езерата, кристално чистите води на Поповото езеро и чистият въздух на планината ще оставят отпечатъка си в съзнанието ви завинаги.
Ето още няколко природни забележителности, които може да видите в Национален парк “Пирин”:
- Попинолъшки водопад – Водопадът се намира край град Сандански и е пълноводен през цялата година.
- Бъндеришки езера – Муратовото езеро е разположено под Муратов връх на много добре изразена тераса. Над него в южна посока има още три мънички езера. Разположено е на височина 2230м и има площ 12,3 декара.
- Байкушевата Мура – Дървото е открито през 1897 година от лесовъда Константин Байкушев. Байкушевата мура е дърво от вида черна мура (Pinus leucodermis) на възраст около 1300 години. Намира се в Северен Пирин, на около 300 метра над хижа „Бъндерица“. Височината на дървото е 26 метра, диаметърът на ствола е 2.2 метра, а обиколката му – 7.8 метра.
- Връх Вихрен – Най-високият връх в Пирин, с 2914 метра надморска височина.
В парка ще видите и скални формации като “Кончето”. То представлява остър гребен, който е любимо предизвикателство на опитните алпинисти. Водопадите, като “Скакалото” и “Бъндеришки скок” на територията също допринасят за уникалната атмосфера и привличат туристи от цял свят.
Национален парк Централен Балкан
Национален парк “Централен Балкан” е едно от най-големите и значими защитени природни зони в България. Там се съхранява голяма, разнообразна и уникална екосистема. Паркът се намира в сърцето на Стара Планина и е обявен за Национален парк през 1991 година. Част е от Европейската мрежа от защитени зони “Натура 2000”, както и от световната мрежа на биосферните резервати на ЮНЕСКО.
“Централен Балкан” привлича туристи от цял свят и се отличава с разнообразна природа, богато биоразнообразие и отлична инфраструктура. Там може да се порадвате на спокойствие и чистота, сред красиви и прохладни гори, планински върхове и величествени водопади. В парка ще намерите страхотни условия за туризъм и спорт, които привличат огромен брой любители на дивата природа. Със съчетанието си от природни богатства и невероятни гледки, паркът е перфектното място за почивка и релакс.
Географско разположение
Паркът “Централен Балкан” е разположен в централната част на Стара планина, откъдето идва и името му. Той обхваща части от областите Ловеч, Габрово, Велико Търново, Стара Загора и Пловдив и София.
Местоположението на парка е благоприятен фактор, който влияе върху богатото му биоразнообразие. Климатичните условия в района позволяват развитието на множество растителни и животински видове, включително редки и застрашени видове като балканската дива коза, благородният елен и други.
Размер и площ
Площта на парка е 71 669 хектара, което го прави една от най-големите защитени територии в България. Той е на второ място по големина сред националните паркове на страната. В него се помещават уникални защитени видове като дива котка, трицветен нощник, дългокрил прилеп, дива коза, царски орел и др.
Големината му помага за изграждането на огромен брой туристически маршрути и еко пътеки, които предоставят достъп на туристите до различни части на парка.
Ландшафти
Ландшафтите в “Централен Балкан” варират от високи планински върхове и скалисти била до живописни долини и реки, които преминават през гъсти букови и смърчови гори. Някои от най-известните върхове в местността, като връх Ботев и връх Триглав са сред най-предпочитаните за изкачване от опитните алпинисти.
В природния парк ще видите ледникови образувания, водопади, трасирани реки и огромни гористи участъци, които създават спиращи дъха гледки и пейзажи. Тези естествени, природни ландшафти не само привличат туристи, но и осигуряват идеална среда за живот на разнообразието от растителни и животински видове там.
Климатични условия
Климатът в парка на “Централен Балкан” е планински, със студени зими и прохладни лета, което го прави идеален за посещение през топлите месеци. През зимата, по високите части се наблюдават минусови температури, така че екипировката при изкачване е задължителна.
През зимата снеговалежите създават перфектните условия за зимни спортове, докато през лятото прохладата на планината привлича посетители, търсещи бягство от горещините.
Флора и фауна
Богатото разнообразие на парка от растителни и животински видове го прави привлекателен и известен сред любителите на природата и биолозите. Паркът е дом на много растения, в това число редки и застрашени видове като планински явор, габър, бяла мура и др.
Националният парк е един от най-значимите в България екологични коридори, способстващ генетичния обмен, разпространението и връзката между видове от Карпатите и други планини в Източна Европа, южната част на Балканския полуостров и Мала Азия. Животинските видове в парка също са много. Сред тях са кафявата мечка, вълк, елен и дива коза, както и много птици и насекоми.
Защитени видове
В националния парк на “Централен балкан” се намират много защитени видове, някои от които са включени в Червената книга на застрашените и защитени животни на България. В парка живеят растения и животни, които са под заплаха от изчезване и имат огромно значение за биологичното разнообразие в страната.
Някои от защитените видове, като мечките и вълците например, изискват специфични условия за живот и в “Централен Балкан” намират сигурно убежище и безопасна среда за живот.
Туристически маршрути и пътеки
В “Централен Балкан” ще откриете голяма мрежа от туристически маршрути и пътеки, които дават възможност за пешеходен туризъм, алпинизъм и природни забележителности. Пътеките са идеално маркирани и дават достъп до някои от най-красивите кътчета в парка, включително върхове, езера и резервати.
Ето някои от маршрутите:
- с. Черни Вит – м. Цочов дол – х. „Момина поляна – Маршрутът е лесен за преминаване и отнема около 3 часа в едната посока. Маркировката е синя, а до Момина поляна може да се стигне и с автомобил.
- Международен туристически маршрут Е3 Ком – Емине, по-популярен като „Ком-Емине“, е с дължина около 600 км и включва голяма денивелация и изкачване на повече от 100 върха. Маршрутът е старателно маркиран и преминава през разнообразни терени. Хижите са разположени по маршрута. Въпреки това, нощуването на проходите Вратник и Ришки може да бъде затруднено. В тези райони няма удобни места за настаняване, като хижи или заслони. Това налага туристите да планират дълги преходи до следващите хижи или да носят палатка и оборудване за бивакуване. Маршрутът е труден и не е подходящ за неопитни планинари или деца.
Тези маршрути предлагат различни нива на трудност, като са подходящи както за начинаещи, така и за опитни планинари и алпинисти. Пътеките осигуряват достъп до уникални природни кътчета и предоставят красив изглед към планината.
Места за пикник и къмпинг
В парка има зони, специално обособени за пикник и почивка. На тези места може да се насладите на природата и да си починете в компанията на близките си. Местата са разположени в живописни зони и предлагат спокойствие и тишина, които трудно ще откриете другаде.
В близост до водопада “Райското пръскало” например, ще намерите перфектното място за пикник. Къмпинг “Хасиенда” пък, се намира в близост до парка и е идеален за да прекарате почивката си комфортно и заобиколени от райски гледки.
За да се осигурят комфорт и безопасност на туристите, в парка са предоставени базови удобства, които да осигуряват комфорт и безопасност на посетителите. Местата за пикник са изключително популярни сред любителите на природата, които искат да прекарат нощта на открито.
Важно е да знаете, че къмпингуването и паленето на огън извън определените за целта места е строго забранено и се наказва с глоба. Местата за разполагане на палатки на територията на “Централен Балкан” са в района на хижите и заслоните.
Възможности за спорт
В “Централен Балкан” ще откриете идеалните условия за различни спортове на открито, например езда, колоездене, планинско катерене и др. Природата предлага много възможности за активен отдих, а инфраструктурата улеснява достъпа до тези дейности.
През зимата, може да практикувате популярните зимни спортове – ски и сноуборд, а ако сте с малки деца, паркът предлага разнообразие от склонове, по които да се пускате с шейни и да създадете незабравими спомени за малките.
Инфраструктура и удобства
В парка има добре поддържана туристическа инфраструктура, в това число паркинги, хижи и информационни центрове. Важните точки и маршрути са обозначени с информационни табели, които ще ви помогнат да се ориентирате и информирате за забележителностите и местната флора и фауна.
Местата за почивка и подслон никак не са малко, което прави парка достъпен и лесен за преминаване дори от хора, които за пръв път опитват планински туризъм.
Природни феномени и забележителности
Национален парк “Централен Балкан” е място, където се помещават много уникални природни феномени, които привличат хиляди посетители всяка година. Сред тях са някои от най-впечатляващите водопади в България, като Райското пръскало, което е и най-високият водопад на Балканския полуостров с височина от над 120 метра.
Ето още няколко от забележителностите, които ще видите там:
- Връх Ботев – Най-високият връх на стара планина, от който тръгва и пътя на “Райското пръскало”. Висок е 2376 метра.
- Каньони – Уникалната за България система от ждрела и каньони, състояща се от Черни Осъм, Стара река, Соколна, Бяла река, Тъжанското ждрело, където ще намерите пещери и стръмни върхове, също се намира в Националния парк.
- Водопад “Тъжанско пръскало” –Водопадът не е много известен, понеже е много труднодостъпен, но ако имате опитен водач, определено е място, което си заслужава да посетите.
Освен водопадите, в “Централен Балкан” ще видите и разнообразие от скални формации, високи скалисти била и панорамни гледки. Ледниковите формирования, създадени от древни геологични процеси, са още един пример за уникалните феномени, които могат да бъдат открити в този парк.
Често задавани въпроси
Има ли такса за посещение на природните паркове?
За посещение на самите паркове няма такса за вход, но някои определени активности, като конна езда например изискват заплащането на отделна такса.
Кое време от годината е най-подходящо за посещение на Национален парк?
Лятото е най-приятното време за посещение на националните паркове, понеже прохладата и чистият въздух там са благоприятни за разходки и планинарство.