„Ако съм застъпник за нещо, то е да се пътува. Да пътуваш, докъдето можеш, колкото можеш. Ходи в нечии други обувки или поне яж от храната им. Това е плюс за всеки“ – колко сме съгласни с този цитат от покойния Антъни Бурдейн!
Неслучайно започваме текста с това изказване, защото тези редове са посветени на… храната. Но не коя да е храна, а традиционната българска храна, нейните особености и чар.
Ще ви представим няколко топ дестинации в България, където можете да опитате традиционна българска кухня и да си оближете пръстите. Повярвайте ни, вече сме гладни!
Особености на българската традиционна кухня
Български ли са мусаката, тараторът и шкембе чорбата? Отговорът тук не е прост и би звучал така – и да, и не. По същия начин може да се опише и българската традиционна кухня.
По-голямата част от гозбите у нас са микс от различни влияния, които през вековете са навлизали в българския бит и култура. Повечето от тях са със заменени съставки, тъй като оригиналните не са съществували по българските земи. Например, използването на масло в българската кухня не е типично, но за сметка това умело е заменено със… свинска мас.
Богатството на българската кухня като подправки, видове ястия и различното им приготвяне, идва именно от различните източни и западни влияния. И все пак – въпреки привнесения вкус, който в крайна сметка става традиционен, има гозби, които все още пазят традиционния български дух и са се съхранили през вековете в почти оригинален вариант.
Две от основните специфики на традиционната ни кухня са използването на много зеленчуци от типа лук, чесън и праз, както и готвенето на всички съставки едновременно.
Второто е особено типично за повечето ни национални ястия, тъй като през вековете повечето домакинства не са разполагали с фурна и поради тази причина са приготвяли всичко на котлон. И така се появяват традиционни елементи на българската кухня, като „запръжката“, които правят ястията особено разпознаваеми както у нас, така и на Запад.
Извън използването на зеленчуци, българската традиционна кухня е изключително богата на видове месо, които се използват. Било то в гозби, сушени или пушени мезета – българинът обича да си хапва месо, а някои не сядат без него на масата.
Кулинарни специалитети от различните краища на България
В различните части на страната има страхотни гозби, които носят духа на България. Те са станали емблематични за населените места, в които се приготвят, и са част от кулинарната карта на България.
Ще разгледаме истински традиционни български специалитети, откъде идват и как се приготвят. Ще ви дадем и съвети къде да ги опитате във възможно най-оригинален вариант.
Шопски край
Кой не е чувал за шопската салата? Тази салата е толкова популярна, че може да предизвика скандал във всяко едно домакинство как точно се приготвя. Само ще кажем, че в традиционния ѝ вариант има и люта чушка.
Най-важното при шопската салата е националната ни гордост – българско бяло саламурено сирене. То е основен елемент, трябва да е твърдо и солено.
<a href=“https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chopska.jpg“>Popo le Chien</a>, CC0, via Wikimedia Commons
На традиционната шопска трапеза има няколко елемента, които са напълно задължителни и това са – боб, свинско месо, люти чушки и сладко от сини сливи.
Една от най-традиционните рецепти за този край може да бъде опитана в Радомир и това е радомирската кавърма. Тя се приготвя от свинско, праз, чушки от сурова туршия. Готви се в глинен гювеч, а за финал се залива с яйца. Да си оближеш пръстите!
Друго много типично ястие, което се прави в целия шопски край, е т.нар. „шопска спържа“. Сервира се най-вече на гости като мезе за червено вино. Както името на ястието подсказва, това е запържено месо със суха чушка и праз лук. Най-често се използва карантия – каквото е останало от закланото прасе.
И последно от шопския край можем да ви предложим гозба от Брезник. Това е брезнишката дроб сарма. Представете си голяма сарма, която се пълни с дреболии от агне, праз (разбира се), спанак, зеле и лапад. Ястието е типично за Брезник и е изключително подходящо за студените месеци от годината.
Поречието на Струма – Пирин и Родопи
Ако шопите ядат месо, то жителите на този регион ядат двойно повече. Все пак планинският живот изисква допълнителна енергия. Гозбите тук са толкова добре познати на българите, че са се превърнали от регионални в национални ястия.
Едно от тях е от Банско и със сигурност сте го чували, че дори и приготвяли. Това е известната банска капама. Тя се приготвя за гости и на Коледа, защото една от най-важните ѝ съставки е киселото зеле, което традиционно правим и ядем през зимните месеци.
Истинската банска капама се пече на открит огън, но модерният ѝ вариант – в глинено гърне – става също толкова неустоим. Тя се реди старателно на пластове, като на дъното се подрежда свинското месо. Следват вкусотии като кисело зеле, телешко, пилешко, кървавица, ориз и подправки като дафинов лист, черен и червен пипер. Всичко това буквално се „забравя“ на бавен огън и вкусовете се смесват. Ако посещавате района на Банско зимно време, не забравяйте да опитате това уникално ястие – гарантираме ви, че ще си оближете пръстите.
Пак от Банско идват и известните мезета бански старец и катино мезе. Първото се прави със смеска от свинско шкембе, месо, сланина и подправки. Във второто има и гъби, лук и лимонов сок.
А какво по-хубаво от това към тези страхотни ястия да добавите чаша червено вино? Долината на река Струма е лозаро-винарска съкровищница и местните вина са невероятни. Ако сте любители на хубавото вино, задължително трябва да посетите Мелник, където буквално на всяка улица има винарска изба.
Местните пазят традиционни тайни в правенето на вино и който е опитал от мелнишките вина, не ги е забравил.
Бургаски регион
Бургас, морето, сините вълни… почти няма българин, който да не обича Черно море и да не пази прекрасни спомени с него. Извън красивите гледки, морския въздух и златния пясък, този регион се слави и със страхотна морска кухня.
Черноморската черна мида е популярна по цял свят, тъй като се изнася от нашите производители. Тя е най-типична за района на Созопол, а традиционният начин на приготвяне е на тенекия. Тук местните жители разчитат на едно основно правило в приготвянето на типичната си кухня – колкото по-простичка, толкова по-добре!
Други две гозби, които са типични за Бургаския регион са зелник и Странджански дядо. Първото е баница с плънка от деле, коприва, лобода или друга зеления. Странджанският дядо пък е страхотно мезе, което се прави от свинска рибица, добавят се подправки и чубрица, след което се суши.
Един от традиционните елементи в този край са и смокините. През вековете те са привнесени от Гърция, но са толкова популярни, че често спомените на хората за Созопол включват миризмата на смокини. Поради тази причина сладкото от зелени смокини е на особена почит.
Крайдунавски регион
Колкото и странно да прозвучи, рибената чорба се смята за традиционна именно за този регион. Тя е изключително популярна във Видин и по поречието на Дунав, като традиционно се прави от речна риба, но с годините тя е заменена от морски риби.
<a href=“https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fish_soup_in_Sarbinowo_(2017).jpg“>MOs810</a>, <a href=“https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0″>CC BY-SA 4.0</a>, via Wikimedia Commons
В истинската българска рибена чорба има една подправка, която е много ключова за нейния вкус и това е дивисилът. Без дивисил, супата прилича повече на своите западни варианти, отколкото на традиционната българска рибена чорба.
Друг много типичен елемент, но за Русе, е булгурът. С него се пълнят чушки, например, а рецептата в този край се нарича „раки“.
Старопланински регион
Ех, тези планини! След банската капама, за която вече ви разказахме, в Стара планина също се пазят страхотни традиционни български рецепти, особено в населени места като Горна оряховица, Елена и Габрово. И тук месото е на особена почит.
От Елена идва един от най-известните български деликатеси и това е еленският бут. Традиционното при него и това, което го отличава от всички други мезета, е начинът на приготвяне. Той е тясно свързан с климатичните особености на Стара планина, което дава и типичния вкус.
В Габрово пък местните правят т.нар. „пестил“ или габровски шоколад.
Тетевен е мястото, където да ядете друг тип рибена чорба. Тя е със звучното име „тетевенска саламура“ и се приготвя с речни раци и риби, които се намират само в този край.
От Северозападната част пък идват страхотни рецепти като сухи чушки с боб и лютика.
Кулинарният туризъм и мястото на България
Кулинарният туризъм у нас е сравнително нов феномен, но все повече хора обвързват пътуванията си с храната. Дали ще изберете да хапнете местен деликатес, гозба или да опитате традиционна напитка, храната е един от най-добрите начини да опознаете традициите и обичаите на хората.
През последните години все повече чужденци пътуват до нашата страна, за да опитат традиционна българска кухня. Разбира се, тези пътувания винаги са подкрепени от разходки в красиви туристически местности, проследяване на български обичаи и запознаване с българската народна музика.
Където и да изберете да ядете когато пътувате, винаги трябва да помните едно основно правило – където ядат местните хора, там яжте и вие!