Стражите в Пирин: маршрути и съвети

Ако планирате дългоочакваното приключение в Пирин планина, тази статия е точно за вас. В нея ще разгледаме маршрути, съвети и каква е необходимата подготовка за изкачването на Стражите – едно от най-зрелищните места в Пирин планина.

върхове на планина

Къде се намира връх Стражите

Ушиците или така наречените Стражите са остър скалист гребен с изразен алпийски характер в Пирин планина

Той е част от Полежанското странично било, а дължината му е 1 км. Състои се от няколко малки връхчета, като последните две са познати като Голяма Стража (с най-висок връх) и Малка Стража. На юг от Голяма стража се намира връх Полежан, а на север по билото връх Каймакчал.

На запад преди връх Полежан се отделя късо било на връх Газей, а западните граници на склоновете на Стражите са спуснати почти отвесно към Газейския циркус и езера. Точно от този край е класическият вид на Стражите.

Популярни маршрути до Стражите

Има няколко маршрута по които може да стигнете до Стражите. Един доста популярен маршрут започва от хижа Безбог. Нейното местоположение е южно от Добринище.

Хижа Безбог – Стражите

За да стигнете до х. Безбог е нужно да отидете до Добринище, а след това да продължите на юг към х. Гоце Делчев намираща се на 11 км от градчето. Може да откриете табелки из града, които са ориентир, но е и достатъчно да знаете, че трябва да следите ул. Паисий в южна посока.

След х. Гоце Делчев се качвате на лифт, който ще ви отведе до х. Безбог и след това да продължите на юг. Безбожкото езеро се вижда пред хижата, а пътеката се движи от дясната му страна. Маркировката в началото е жълта/зелена и води до отсрещното било.

Придържайки се вдясно на билото по пътека, постепенно ще се озовете до следващото било, където ще трябва да продължите всляво с отсрещна гледка връх Полежан. Трябва да се движите по него – западно. Не след дълго ще видите и връх Ушиците, а малко по-късно след него и Стражите.

На места пътеката е доста по-стръмна и не се препоръчва за неопитни туристи. Времето за което се стига до Стражите е над 3 часа (5 км).

Хижа Демяница – Стражите

Маршрутът от хижа Демяница до връх Голяма Стража е предизвикателен и неофициален, без маркировка, което изисква добра подготовка и надеждна компания за прехода. Хижа Демяница се намира на около 10 км от Банско и до нея може да се стигне с кола.

От хижата се тръгва в посока Тевно езеро, като след около 200 метра се преминава дървен мост и се навлиза в гората. Продължава се със стръмно изкачване, като няколко пъти се преминава през бреговете не на една а две реки.

След изкачването се продължава към Газейските езера, първо до Долното Газейско езеро, а после до Горното Газейско езеро, където можете да направите кратка почивка и да се насладите на гледките.

От Газейските езера маршрутът продължава към връх Ушаците, като пътеката става по-трудна и изисква внимание. След достигане на връх Ушаците, продължава се към връх Безименна Стража. След което се насочвате към връх Голяма Стража, където няма маркирана пътека.

Преходът е труден и изисква добра физическа подготовка, умения за ориентиране и подходяща екипировка. Трябва да се внимава и да се следват пирамидките от камъни като ориентир. Теренът е предизвикателен, но предлага впечатляващи гледки и уникални преживявания за опитните планинари.

планинска гледка с езеро и къщи

Подготовка за изкачване и необходима екипировка

Изкачването на Стражите изисква внимание и добра физическа подготовка. Важно е да бъдете подготвени за всякакви условия и да следвате основните правила за безопасност. 

Добрата подготовка и спазването на някои съвети ще осигурят по-безопасно и приятно изкачване, давайки ви възможност да се насладите на красотата и предизвикателствата на този планински район.

Физическа подготовка

Ако не спортувате, а ви предстои поход и не се чувствате особено уверени е добра идея да направите няколкодневна физическа подготовка.

Чрез физическата подготовка ще подпомогнете на организма си да се мобилизира за предстоящия поход. Изкачването на стълби или леки кросове са един идеален начин за това. Ако предпочитате да се подготвите в домашни условия може да правите лицеви опори, клякания и напади. 

Чрез тези тренировки ще помогнете на тялото ви да привикне към допълнителното физическо натоварване.

Храна

За да не се изтощи организма ви предварително е добре да увеличите приема на калории и да приемате определени добавки и витамини. Хранете се с качествена храна и избягвайте тези от типа “fast food”.

При по-интензивни физически натоварвания е добре дневната ви доза калории да не е по-малко от 4000 килокалории.

Екипировка

Качествената екипировка играе ключова роля в осигуряването на защита по време на преходи

Ето основните неща, които трябва да носите със себе си:

  • Обувки – те трябва да бъдат здрави и удобни туристически обувки, с добра подметка за сцепление, които ще предпазят краката ви и ще осигурят стабилност по неравен терен;
  • Дрехи – носете дрехи на слоеве, за да можете лесно да регулирате телесната си температура. Панталоните е добре да са дълги за да ви предпазят максимално от терена и насекоми, като комари и др.
  • Раница – раницата за планински преходи трябва да бъде удобна и функционална. За еднодневни походи изберете раница с капацитет от 20 до 30 литра, а за многодневни преходи – от 40 до 60 литра.
  • Вода и храна – достатъчна за целия преход.
  • Телефон и GPS устройство – телефонът задължително трябва да бъде зареден.
  • Аптечка за първа помощ – включва основни медикаменти и превръзки, антисептик, болкоуспокояващи и лични лекарства.
  • Допълнителни аксесоари – слънцезащитен крем, шапка, ръкавици и специални очила, челник или фенер, подходящи резервни батерии, дъждобран и сгъваем нож.

Важно е да се уверите, че всяка част от екипировката е в добро състояние и отговаря на специфичните нужди на маршрута и терена, който ще преминавате.

Съвети за безопасност

Ако ви предстои първи поход, изберете лесен и не много отдалечен маршрут, за да избегнете пренатоварване. Постепенно удължавайте дестинациите си с времето. 

Съберете информация за маршрута от различни източници, особено от хора, които вече са го минали. Веднъж определен, не променяйте маршрута, освен ако обстоятелствата не го налагат.

Бъдете наясно какво ще е времето през избраните дни за поход. Освен това имайте предвид сезонните особености като ранното стъмване през пролетта, зимата и есента, за да не ви хване вечерта насред гората. А , ходенето сам в планината не се препоръчва, тъй като лесно може да се изгубите или да попаднете в беда без помощ.

Добре е да имате наличен номер на планинските спасителни служби в случаи на нужда и да сте информирали вашите близки за вашите намерения.

жена почива на планински камък със синя раница на гърба

Най-добри сезони за посещение

Най-доброто време за посещение на Стражите, Полежан и други върхове, зависи от вашия опит и предпочитания. Лятото и есента предлагат по-лесни условия и по-приятно време, докато зимата и пролетта предоставят предизвикателства и уникални изживявания за по-опитните планинари.

Флора и фауна в района

Районът около Стражите в Пирин планина е известен със своето богато разнообразие от флора и фауна, което допринася за неговата екологична значимост и красота.

Флора

Пирин планина е известен със своето значително разнообразие от растения и животни. В района са установени около 1300 вида висши растения, което представлява една трета от всички познати в България, както и 320 вида мъхове и няколкостотин вида водорасли.

В Пирин се срещат 18 локални ендемити, включително:

  • Пирински мак;
  • Пиринска ливадина;
  • Пиринска мащерка;
  • Давидов лопен и др.

Най-известното дърво в Пирин е Байкушевата мура, която е на около 1200 години и достига височина 24 метра и диаметър 2,2 метра.

Фауна

Пирин планина предлага изключително разнообразие от животински видове, с над 2000 вида и подвида безгръбначни животни, включително паяци, насекоми, стоножки и охлюви, и почти 250 вида гръбначни. Много от животните в Пирин са застрашени и изискват специална защита.

Сред тях са:

  • Скален орел’
  • Трипръст кълвач;
  • Планински кефал;
  • Шипоопашата костенурка;

Често срещани видове в региона включват:

  • Дива коза;
  • Сърна;
  • Мечка;
  • Вълк;
  • Лисица;
  • Орел;
  • Сокол;
  • Глухар и др.

Тези животински видове допринасят за екологичното богатство на Пирин и подчертават необходимостта от опазване на техните хабитати.

Места за къмпинг и нощувка

В Пирин планина има сравнително малко места за подслоняване на туристи, поради ограничения размер на района. В момента функционират общо 14 хижи, които предлагат платени нощувки.

Ето няколко подходящи места за нощувки в района:

  • Хижа Безбог – разположена край безбожкото езеро;
  • Хижа Бъндерица и къмпинг Бъндерица – разположени на левия бряг на Бъндеришка река;
  • Хижа Вихрен – разположена левия бряг на Бъндеришка река;
  • Хижа Гоце Делчев – разположена в местност Логовете;
  • Хижа Демяница – разположена край водослива на реките Василашка, Валявишка и Стражишка;

Първоначално построените хижи през 20-те и 30-те години вече не са в експлоатация, тъй като са заменени от новите.

жена в груб срещу  хижа в гората

Забележителности по пътя

Връх Полежан, с височина 2852 метра, е един от десетте най-високи върха в България и се намира по маршрута към Стражите. Когато тръгнете от хижа Безбог, ще преминете през Полежан, който се отличава с характерната си пирамидна форма и впечатляваща височина.

Южно от хижа Безбог се намира Безбожко езеро, разположено на над 2200 метра надморска височина. То предлага красива природа и е прекрасно място за лека разходка и почивка през летните месеци.

На югозапад от Полежан се намира връх Малък Полежан, който също е сред високите върхове в България, с височина 2823 метра. Върхът е видим отдалеч, но пътят до него не е маркиран и изкачването е доста стръмно. Времето за достигане до Малък Полежан е около 20-30 минути, а гледките от върха са неповторими.

Полезни ресурси и контакти

При възникване на проблеми в планината, важно е да се знаят основните ресурси и контакти, които могат да помогнат.

Те са:

  • Телефон 112 – За всякакви спешни ситуации в България, включително инциденти в планината, можете да се обадите на 112. Това е универсален телефонен номер за спешни случаи, който осигурява бързо свързване с полиция, пожарна и медицинска помощ и др.
  • Планинска спасителна служба (ПСС) – ПСС е специализирана служба, която осигурява спасителни операции в планинските райони. Телефоните номера и различните бази може да видите тук. Те са налични 24/7 при спешни случаи и аварии в планината.

Много е важно да информирате някого за маршрута си и очакваното време на връщане, за да може помощта да бъде адекватна и по-бързо в случай на възникнал проблем.

Често задавани въпроси

Какви са опциите за храна и вода по маршрута?

По маршрута няма достъп до храна и вода, освен ако не сте в района на хижите. Затова е важно да носите достатъчно провизии и вода, за да осигурите нуждите си по време на прехода.

Какво трябва да правя, ако се изгубя по време на прехода?

Ако се изгубите, запазете спокойствие, опитайте се да се върнете на последно познатото място и използвайте карта и компас, ако имате. Също така, сигнализирайте за помощ, ако имате мобилен телефон с добро покритие.

Колко приблизително е висок алпийски ръб Стражите?

Той е висок приблизително 2810 метра.