Какво е балийски масаж и как се прави?

Масажът се използва в Древен Китай от преди повече от 3000 години, а по-късно става известен в Индия, Рим, Гърция и Япония. 

Днес той се прилага в СПА, лечебни и оздравителни центрове, базирайки техниките си на клинични и физиологични изследвания.

Балийският масаж има различни ефекти в зависимост от използваната техника. Най-често се той се прилага като превенция и профилактика на множество заболявания и възстановяване и облекчаване на умората в тялото.

аромасвещи, бели цветя, кърпи и етерично масло на маса

Какво е балийски масаж: произход и история

Балийският масаж произхожда от индонезийския остров Бали. Той съчетава разнообразни техники, които са комбинация от различни традиции и лечебни практики, използвани през вековете.

Масажът включва елементи от китайската акупунктура, индийската аюрведа и традиционните за острова ритуали. 

Той има дълбоки корени в древната балийска култура, която интегрира различни лечебни техники. Те стават достъпни чрез културния обмен с Индия, Китай и Югоизточна Азия.

Първоначално този масаж се използва за лечение на различни заболявания и за поддържане на цялостното здраве и баланс на тялото и духа.

Лечители, известни като „балийски шамани“ или „балиан“, комбинират местни билки с масажни техники, за да лекуват различни заболявания и да възстановяват енергийния баланс на тялото.

През вековете балийският масаж еволюира и се адаптира, запазвайки същността на традиционните техники, като едновременно с това се модернизира и става все по-популярен. Днес той е една от най-предпочитаните и използвани СПА терапии в света.

Основни техники в балийския масаж

Балийският масаж включва комбинация от различни техники, които са насочени към постигане на физическа и психическа релаксация. Чрез тях общото здравословно състояние на човек се подобрява.

Акупресура

Вдъхновена от китайската акупунктура, акупресурата представлява натиск върху определени точки по тялото, които са свързани с енергийните меридиани.

Това помага за възстановяване на енергийния баланс и стимулиране на естествените лечебни процеси в организма.

Дълбокотъканен масаж

Тази техника се използва за облекчаване на болките в мускулите и освобождаване на напрежението. Тя се състои в прилагане на силен натиск върху дълбоките слоеве на кожата чрез палци, длани и лакти. 

Техниката е особено полезна за хора с хронични мускулни болки и спортни травми.

Ароматерапия

Балийският масаж често включва използването на етерични масла, които допълнително засилват ефекта от масажа. Маслата се подбират в зависимост от нуждите на клиента – релаксация, енергизиране, облекчаване на стреса и други.

Стречинг (разтягане)

Техниките за разтягане се използват за увеличаване на гъвкавостта и мобилността на ставите и мускулите. Това спомага и за освобождаване на напрежението в тялото и подобряване на кръвообращението.

Жена на балийски масаж.

Поглаждане, месене и ритмично потупване

Поглаждането е техника, при която се прилагат нежни и плавни движения върху кожата. Тя се използва за подобряване на кръвообращението, релаксация на мускулите и подготовка на тялото за по-дълбоки техники.

Месенето включва захващане и притискане на мускулите, подобно на омесване на тесто. То разхлабва стегнатите мускулни влакна и подобрява кръвообращението и лимфния поток.

При ритмичното потупване се прилагат леки ритмични удари с ръце, длани или пръсти. Чрез него се постига облекчаване на мускулната умора.

Комбинацията от всички тези техники води до дълбока релаксация и намаляване на напрежението в мускулите.

Какво да очаквате по време на балийски масаж?

Преди масажа е необходимо да се преоблечете в специално бельо или халат, както и да запознаете масажиста с вашите предпочитания и евентуални здравословни проблеми.

Следва изборът ви на ароматни етерични масла, които да допринесат за успокояващата атмосфера.

Самият масаж започва с нежни поглаждащи движения, които имат за цел да подготвят тялото ви за по-дълбоките техники. Те отпускат мускулите, стимулират енергийните точки и увеличават гъвкавостта.

В края на процедурата масажистът покрива тялото ви с топли кърпи, като може да ви предложи билков чай или вода за допълнителна хидратация и релаксация.

Ползи за здравето от балийския масаж

Балийският масаж, като част от разнообразните масажни терапии, има множество ползи за здравето на човек. Нека разгледаме какви са те.

Ползите от балийския масаж са:

  • Хармонизира ума и тялото – комбинацията от различни техники помага за възстановяване на вътрешния баланс и енергийния поток.
  • Облекчава мускулното напрежение и болките в ставитедълбокотъканният масаж и акупресурата намаляват мускулната скованост и облекчават ставните болки.
  • Възстановява увредената тъкан – техниките за разтягане и нежните поглаждания спомагат за възстановяване на увредени тъкани и подобряват кръвообращението.
  • Облекчава стреса – релаксиращите техники и ароматерапията допринасят за намаляване на стреса и напрежението.
  • Заздравява мускулните увреждания – чрез стимулиране на кръвообращението и ускоряване на възстановителните процеси, масажът помага за лечението на мускулни травми.

Освен всичко това балийският масаж насърчава освобождаването на ендорфини, което води до повишаване на настроението и цялостното благосъстояние на човек.

Масажист излива етерично масло върху гръб на жена по време на балийски масаж.

Противопоказания и рискове

Както всички останали терапии, балийският масаж също крие определени рискове. Затова е добре преди да се възползвате от него, да бъдете наясно какви са те.

Противопоказанията при извършване на балийски масаж са:

  • Травма или възпаление – масажът може да влоши състоянието при наличие на остри травми, възпаления или разкъсвания на мускулите.
  • Сериозни кожни заболявания – хора с кожни заболявания като екзема, псориазис или отворени рани трябва да избягват масажа, за да предотвратят усложнения или инфекции.
  • Тромбофлебит или дълбока венозна тромбоза – лица, страдащи от тези или други подобни заболявания, трябва да се консултират с лекар, тъй като натискът може да доведе до появата на допълнителни проблеми.
  • Сърдечни заболявания при наличие на заболявания на сърцето масажът може да бъде рисков.
  • Бременност – определени техники и натиск могат да бъдат неподходящи за бременни жени, затова е препоръчително да се направи консултация с лекар.
  • Онкологични заболявания – при хора с раково заболяване дълбоките техники могат да причинят повече стрес на отслабения им от различните терапии организъм.

Прекомерният натиск или неправилното изпълнение на техниките може да доведе до влошаване на кръвообращението или образуване на синини.

Интензивното притискане по време на масажа може да причини дискомфорт или болка, особено ако не сте свикнали с подобни техники.

Освен това някои етерични масла, използвани по време на масажа, могат да предизвикат алергични реакции и раздразнения при хора с чувствителна кожа.

Съвети за след масажа

След балийския масаж е важно да пиете много вода, за да помогнете на тялото да се освободи от токсините и да предотвратите мускулната болка. Консумацията на тежки храни и алкохолни напитки веднага след процедурата е забранена.

Добре е да се отдадете на качествена почивка и да избягвате всякакви физически натоварвания. Това ще ви помогне да се възстановите максимално.

Освен това е нужно да поддържате кожата си максимално хидратирана. 

Много е важно да следите тялото си и как то реагира след масажа. При необичайни симптоми е добре да се свържете с масажиста или лекар, за да го информирате за състоянието си.

Чрез тези полезни съвети ще извлечете максимални ползи от масажа и ще се насладите на дълготрайния му ефект.

щастлива жена релаксира

Балийски масаж в Лъки Банско

Петзвездният апартхотел Лъки Банско Спа & Релакс е разположен в тихата част на град Банско. Той разкрива изключителна гледка към Пирин планина и съчетава лукс и почивка сред природата в едно.

Съвременният СПА център на хотела предлага разнообразие от терапии и услуги, които допринасят за пълноценното отпускане и възстановяване на гостите.

Лъки Банско дава възможност на своите посетители да се насладят на автентичен балийски масаж, изпълняван от квалифицирани специалисти.

Те използват традиционни техники, включващи нежни разтягания, рефлексология и ароматерапия, съобразени според индивидуалните нужди на всеки гост.

Често задавани въпроси

Може ли да се прави балийски масаж на деца?

Балийският масаж не се препоръчва за деца, тъй като техниките му включват дълбок натиск върху мускулите, който не е удачен за детската структура.

Колко често трябва да се прави балийски масаж?

Честотата на балийския масаж зависи от индивидуалните нужди и цели на всеки човек. За поддържане на общо здраве и релаксация едно-две посещения на месец са напълно достатъчни.

Каква е разликата между балийския масаж и други видове масажи, като шиацу или тайландски масаж?

Балийският масаж е комбинация от нежни разтягания, рефлексология и ароматерапия. При японския масаж шиацу фокусът е върху акупресурни точки и енергийния поток. Тайландският масаж пък включва активно разтягане и натиск, което го прави по-динамичен.