Какво да видите и преживеете в Герман и околностите
Някои хора разбират почивката като тотална релаксация – без да се качват на автомобил, без да обуват обувки и без да правят планове. Други, пък, използват почивката си, за да изминат максимално много километри и да открият нови, непознати места.
В днешния блог пост ще ви разкажем именно за едно такова място, което си струва да откриете по време на своята ваканция. Какво можете да видите и преживеете в Герман и околностите – четете в редовете по-долу.
Къде се намира Герман
Герман е добре уредено село в Западна България. То се намира съвсем близо до Панчарево и столицата София.
Селото е разположено на брега на река Искър, където тя напуска дефилето и навлиза в Софийското поле. Съвсем близо се намират също Лозен, Панчаревското езеро и селата Кокаляне и Панчарево.
На север стига чак до царски дворец „Врана“.
История и специфики
Знаете ли, че в исторически аспект Герман е неразривно свързан с Иван Рилски?
В Герман се намира най-старият манастир в Софийската Света гора, като се смята, че е основан от самия Иван Рилски. Той е построен през X век и носи името на светеца.
Според легендата Иван Рилски спрял на това място в Лозенската планина, за да си почине. Той се помолил към небето за вода, тъй като бил много жаден. В отговор на молитвите, пред очите му бликнал извор, с който утолил жаждата си. Този извор се намира в двора на днешния манастир.
В миналото, в германския манастир „Св. Иван Рилски“ са се подготвяли монаси за служба в Атон. Днес същите тези монаси отсядат там често.
Друга легенда за това място е свързана с българския поет Елин Пелин. Според разказите, Елин Пелин често почивал под сянката на лозата в двора на Германския манастир. Именно там написва произведението „Под манастирската лоза“.
Природни забележителности край Герман
Природата край Герман е изключително красива. Заради близостта си до река Искър, на това място човек може да се наслади на незабравими и разнообразни природни гледки.
Селото се намира на единия бряг на реката. Искър минава през Софийска област, София-град, Враца, Ловеч и Плевен, преди да се влее в Дунава.
Минавайки през Софийска област, Искър издълбава в пейзажа живописният и дълбок Панчаревски пролом, който е дълъг 22 километра.
Близо до Герман се намира и Панчаревския язовир, който предлага възможност за отдих край водата почти целогодишно. Около езерото са изградени множество спортни бази, както и заведения за обществено хранене. Това превръща мястото в много любимо за почивка сред софиянците. Близостта му до големия град позволява да се разходите до там в рамките на един ден.
В Панчаревското езеро се практикуват и водни спортове, като гребане и ветроходство. Всяка година на брега му Софийската опера и балет организира събития на открито.
Съвсем близо се намира и една от най-старите и популярни екопътеки в района – Панорамната пътека. Тя се казва така, защото от по-високите точки на пътещата пред очите ви ще се разкрие невероятна гледка към езерото, Плана планина и селата Панчарево и Кокаляне.
Разположението на Герман Лозенската планина дава възможност за много разходки сред природата. Едно от най-популярните места за разходка е екопътека „Лозенска планина“. Тя е много подходяща за разходка сред природата с малки деца, тъй като не е трудна и няма сериозна денивелация.
Културни забележителности в Герман и околностите
Най-голямата забележителност в Герман вече я споменахме и това е Германският манастир „Св. Иван Рилски“.
Той се намира на около 5 километра от селото в Лозенската планина. През XIX век манастирът е посетен от цар Фердинанд и княгиня Мария Луиза. Те засаждат две секвои в двора му, които сега се издигат над северната порта на манастира.
През 1848 година в Герман е построен още един храм – „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“. Лош късмет сполетява сградата, когато през 1994 година е опожарен от неизвестни лица. Възстановен е напълно през 1997 година.
Близо до Герман и Панчарево се намира крепостта Урвич. Тя е построена в периода IX-X век като част от отбраната на Втората българска държава. Мястото е изключително ключово за отбраната на някогашен Средец (днес – София) по време на управлението на царете Иван Шишман и Иван Асен V.
Урвич е на много стратегическо място, тъй като тя се намира в тесния и дълбок Панчаревски пролом на река Искър. От едната страна крепостта е защитена от водите на реката, а то другата – от стръмни склонове.
Друга забележителност, която се намира съвсем близо до Герман и може да се посети в рамките на един ден, е парк „Врана“. Невероятният царски имот е дарен на Столична община от Симеон Сакскобургготски, за да могат столичани и гостите на столицата да се радват на уникалната природа и архитектура на двореца „Врана“.
Паркът е създаден през първата половина на XX век, като той по нищо не отстъпва известните пейзажни паркове, създадени в Европа през XIX век. „Врана“ е бил част от имение с площ колосалните 140 хектара, принадлежало на българските царе Фердинанд I и Борис III.
Преди построяването на двореца и създаването на невероятния парк около него, на това място е имало само голо поле. Единствено преминаващата в близост река Искър е давала живот на пейзажа.
Дворецът е служел като резиденция за царското семейство. Сега, той е отворен за граждани през почивните дни и е любимо място за разходки на множество столичани.
Друга основна забележителност до Герман е столицата София. Посетителите ѝ могат да се насладят на абсолютно всички удобства, културни събития и места за посещение във всеки един ден от седмицата.
Местни събития и фестивали в Герман
В село Герман всяка година се провежда традиционен събор.
Той е на 24 май и привлича много туристи заради близостта на селото до столицата.
Да говориш като шоп
Герман е познат и с още нещо много любопитно. На това място можете да чуете истински шопски диалект и неговото специфично „ъ“-кане.
Макар местният шопски диалект постепенно да се заменя от традиционния български говорим език, в Герман все още може да се чуеш класическа шопска реч, особено от по-старите жители на селото.
Разстояние от Банско и как да стигнете
Ако почивате в Банско и искате да направите по-далечна разходка, пътят до Герман ще ви отнеме около 2 часа в зависимост от движението.
Трасето е по главния път за Благоевград и минава през едни от най-живописните места в България.
Разстоянието от Банско до Герман е 157 километра.
Често задавани въпроси
Ако съм отседнал в Банско, мога ли да посетя Герман в рамките на един ден?
Да, това е напълно възможно. Заради магистралата, която ще ви отведе директно в София, пътуването до Герман е лесно и бързо.
Плаща ли се за забележителностите в Герман?
Всички туристически забележителности имат различни политики относно плащането. Добре е да попитате на място.
Мога ли да посетя двореца „Врана“ в делничен ден?
Не. Дворецът и неговия парк не са отворени през седмицата, а само в почивните дни.