Пирин е отличителна планина със спираща дъха красива природа. Тя винаги ни изненадва с безкрай прекрасни кътчета и предлага ново преживяване за всеки търсещ красивото пътешественик . Едно от тези места са Бъндеришките езера. Те са в списъка със забележителностите , които задължително трябва да посетите, когато сте в региона на Банско.
Бъндеришки езера се нарича голяма езерна група в Централен Северен Пирин .
Общата им площ е доста голяма – около 12,7 ха и покрай тях минават някои от най-популярните маршрути в Национален парк „Пирин”.
Намира се в Бъндеришкия циркус и даваща началото на река Бъндерица. Те са с ледников произход и се разполагат върху гранитна основа. В групата на Бъндеришките езера влизат общо 16 езера , като от тях само пет имат свои имена. Езерната група включва езерата:
- Окото
- Муратовото езеро
- Рибното Бъндеришко езеро
- Жабешкото езеро
- Дългото езеро
Останалите 11 езера нямат свои собствени имена.
Водите им образуват река Бъндерица. Общата им площ е цели 126,7 дка. Температурата на езерните им води през 10 – 12 °C през юли. Тя е със слаба минерализация с натриеви и хлорни йони.
Окото е най-ниското, а Жабешкото – най-високото. Денивелацията им е над 250м. между Жабешкото и Окото. Близо до езерата минават пътеките от хижа Вихрен към хижа Демяница, към заслон Тевно езеро и към хижа Синаница.
Река Бъндерица се образува от няколко потока, чието начало е от подножията на върховете Василашки чукар, Възела и Бъндеришки чукар и се увеличава значително след оттока на Рибното Бъндеришко езеро.
Водата в езерата е със слаб минерален състав. В нея има известно съдържание на хлорни и натриеви йони.
Най-голямото и най-дълбоко е Рибното Бъндеришко езеро, чиято дълбочина е 12,2 м, а площта му е 65 дка. Тъй като покрай някои от езерата минават основни туристически маршрути, те са често посещавани, особено през летните месеци от годината.
Нека разгледаме всяко езеро поотделно:
Окото
- Надморска височина: 2075 м
- Дълбочина: макс. 5,5 м
- Площ на водната повърхност (2,6 дка)
- Воден обем: 6600 м3
Нарича се още Равнашко езеро. Намира се на около 600 м южно от х.Вихрен на разстояние от около 15-20 мин. Окото е малко езерце, чиято форма е почти идеално кръгла и е с кристално чисти води. Оттам и идва името му. Тъй като се намира близо до хижата, Окото е едно от езерата в Национален парк „Пирин”, които се радват на най-голям туристически интерес.
Езерото е сравнително дълбоко имайки предвид размерите му- 65 на 57 метра. Им стръмни и обрасли с клек брегове, които го скриват до известна степен в далечината. Но когато поемем по пътечката, която се отклонява от главния маршрут през циркуса то се разкрива пред нас.
По-нагоре по маршрута се намира Рибното Бъндеришко езеро – което е най-голямо и най-дълбоко от цялата група. Близо до него, но не по брега му, преминава маршрутът между хижа „Вихрен“ и заслон „Тевно езеро“. Може да се слезе до езерната повърхност като се отделим от главната пътека.
Муратово езеро
- Надморска височина: 2244 м
- Дълбочина: макс. 3,2 м
- Площ на водната повърхност: 12,3 дка
- Воден обем: 22700 м3
Това езеро е прочуто още с имената Овинато и Хвойнато езеро. Разположено е в подножието на вр.Муратов и от него може да се види прекрасна гледка към върховете Тодорка и Малка Тодорка. Край езерото минава туристическата пътека от х.Вихрен към х.Синаница.
Рибно Бъндеришко езеро
- Надморска височина: 2195 м
- Дълбочина: макс. 12,2 м
- Площ на водната повърхност: 65 дка
- широчина 230 метра, дължина 384м.
Другото му име е Голямо Бъндеришко езеро. То е езерото с най-голяма площ и най-голяма дълбочина от езерната група, намираща се в Бъндеришкия циркус. Намира се в най-ниската част на склоновете на няколко върха и е много спокойно. В него живее много риба, което поражда и неговото име. В югозападната си част езерото е разделено само с няколко метра суша от друго малко езерце.
Тясно поточе пък Езерцето се свързва пък тясно поточе с голямото Рибно езеро, а на западната му страна има красив полуостров, покрит с клекови храсти. Туристическата пътека от х.Вихрен за заслон Тевно езеро минава в близост до езерото, но не минава директно край него. За посещението му е необходимо, идвайки от х.Вихрен, да се поеме дясно разклонение към „Разцепения камък“, което води до езерото. Температурата на водата му дори в началото на септември е 10-12 градуса.
Жабешко езеро
- Надморска височина: 2335 м
- Дълбочина: макс. 1,9 м
широчина 63 метра - дължина 138 метра
- Площ на водната повърхност: 5,6 дка
Жабешкото езеро е разположено на най-голяма височна от групата на Бъндеришките езера. Оттук се разкрива красива гледка на северозапад към вр.Муратов. То езерото с най-висока температура на водата от езерната група, тъй катои има липса на голямо оттичане.
Благодарение на по-високата температура в езерото живеят попови лъжички и жаби, откъдето идва и името му. Тук пътеката от х.Вихрен се разклонява на две – лявата води към х.Демяница, а дясната към заслон Тевно езеро.
До него се стига по склон осеян с големи камъни. Името му идва от факта, че в него виреят попови лъжички. То сякаш посредством мимикрия се слива в заобикалящата го среда и огледалните му води отразяват слънчевите лъчи. От бреговете му се получаваме чудесна гледка към Муратов връх и към всички околности. На това място се отделя и пътеката от хижа „Вихрен“ за хижа „Демяница“.
Дълго езеро
Най-вътрешно, в южния край на Бъндеришкия циркус е разположено Дългото езеро – второ по дълбочина и по площ сред Бъндеришките езера.
- Надморска височина: 2320 м
- Дълбочина: макс. 10 м
- Площ на водната повърхност: 45,5 дка
- Воден обем: 177000 м3
- Широчина 150 метра
Дължина 359 метра
Известно е и като Горно Бъндеришко езеро и има отличителна красота. Дългото езеро е най-далеч разположеното езеро от хижа Вихрен от групата на Бъндеришките езера. Покрай него минава пътеката от х.Вихрен за заслон Тевно езеро, поради което е често посещавано. Водите са му ледено студени. Началото на септември е може би най-благоприятният период за посещение на Бъндеришките езера.
Как да стигнем дотам?
Маршрутът водещ към Бъндеришките езера е сравнително лесен за преминаване. Той ни предоставя разнообразни живописни гледки, които са гаранция за незабравимо прекарване. Край Бъндеришките езера са разположени маркираните пътеки между хижите „Вихрен“, „Демяница“, „Синаница“ и заслонът „Тевно езеро“. най-удобната изходна точка от тях е „Вихрен“, която е най-достъпна по асфалтов път и по пътека от град Банско. Обозначеният с червена лентова маркировка маршрут от хижата към Тевно езеро минава край почти всички езера, с изключение на Муратово езеро.
За да стигнем до Окото ни е необходим около четвърт час, за по-малко от час – до Рибното и до Жабешкото езеро и около час и половина-два до Дългото езеро. До Муратово езеро стигаме като следваме синята маркировка от „Вихрен“ към „Синаница“.
За около час стигаме до Муратово езеро, а от „Демяница“ пътуваме за около три-четири часа, докато по зелената маркировка стигнем до брега на Жабешкото езеро. От Бъндеришкия циркус и от Муратов връх можем да видим страхотни панорамни гледки към Башлийска порта.